Турските медии съобщават, че Sinovac, китайският производител на ваксината CoronaVac срещу COVID-19, е предоставил на Турция лиценз за производство.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Главният изпълнителен директор на компанията Ин Вейдон, цитиран от агенция Блумбърг, заяви, че Турция е сред пет държави, получили лиценз за производство на ваксината, заедно с Индонезия, Бразилия, Малайзия и Египет.
Ин заяви, че са доставили ваксини, достатъчни да ваксинират 20% от населението в Турция, Бразилия и Индонезия, но това няма да е достатъчно и следователно те са започнали лицензионния процес за производството в тези страни.
Анкара е поръчала 100 милиона дози ваксини от Sinovac, въпреки че властите са признали, че пратката се бави, тъй като страните се борят за достъп до големи количества сред нарастващата пандемия. Досега в Турция са използвани над 25,3 милиона дози .
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
В сряда друга партида CoronaVac пристигна в столицата Анкара, съобщи здравното министерство. Количеството не се уточнява, докато министерството казва в изявление, че ваксините ще бъдат разпространявани в болници и здравни центрове в цялата страна след провеждане на необходимите тестове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Турция започна да използва CoronaVac през януари, като го прилага първо на здравните работници. Сега това е една от двете ваксини, предлагани на широката общественост, заедно с ваксината Pfizer/BioNTech.
Ин също твърди, че разликите в клиничните данни на ваксината са нормални, докато има „нарастващи доказателства“, че тя се представя по-добре, когато се прилага в реалния свят, информира агенция Блумбърг.
Установено е, че ефикасността на неактивната ваксина е над 83% след фаза 3 в Турция. Съвсем наскоро беше установено, че ваксината е 98% ефективна за предотвратяване на смърт и 96% за предотвратяване на хоспитализация сред група ваксинирани медицински служители от Индонезия, установи проучване, проведено от индонезийското министерство на здравеопазването. Констатациите се основават на данни от 120 000 здравни работници в Джакарта, които са получили ваксината между януари и март тази година, каза водещият изследовател и здравен служител Панджи Девантара на брифинг.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
CoronaVac е ефикасна за предотвратяване на COVID-19 при пълнолетни под 60 години, но липсват някои качествени данни за риска от сериозни неблагоприятни ефекти, установиха експерти на Световната здравна организация.
Неотдавнашно проучване, проведено от турски университет, установи, че ваксината е по-ефективна, когато се прилага в две дози , каквато е настоящата практика в Турция.