Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

The Times: Китай нанася удар по надеждите за сделка за климата

30 октомври 2021, 18:00 часа • 5369 прочитания

Китай изглежда е отхвърлил апела на британския премиер Борис Джонсън да направи повече по отношение на изменението на климата , докато генералният секретар на ООН Антонио Гутериш предупреди, че светът върви към катастрофа, пише британският вестник The Times, цитиран от "Фокус".

Джонсън предположи, че неуспехът да се справим с глобалното затопляне може да доведе до упадък на съвременната цивилизация, като призова Китай и Индия да направят повече за намаляване на въглеродните емисии. Президентът Си обаче се противопостави на призива му преди конференцията за климата Cop26, която започва утре в Глазгоу.

По време на полета към Рим за среща на върха на Г-20, Джонсън каза, че бездействието „може да изпрати нашите деца, нашите внуци, нашите правнуци в живот, в който има не само огромни миграции на населението, но и недостиг на храна, недостиг на вода, конфликти, причинени от изменението на климата." Той добави: "Няма абсолютно никакво съмнение, че това е реалност, пред която трябва да се изправим."

Той използва падането на Римската империя като сравнение за това колко бързо могат да рухнат цивилизациите. „Когато нещата започнат да се объркат, те могат да се объркат с изключителна скорост. Видяхте това с упадъка и падането на Римската империя и се страхувам да кажа, че днес е вярно, че ако не се справим с изменението на климата, можем да видим, че нашата цивилизация, нашият свят също се връща назад.”

Освен това Джонсън оприличи борбата срещу изменението на климата с футболен мач, като каза: „Ако това беше полувремето, бих казал, че загубихме с около 5-1“.

Той каза пред репортери: „Имаме способността да изравним, да запазим позицията и да се върнем, но това ще отнеме огромни усилия."

Джонсън каза, че е апелирал към китайския президент Си Дзинпин да поеме по-амбициозни ангажименти за климата в „дълъг разговор“ с него по телефона. Пекин е обещал да спре да плаща за въглищни електроцентрали, които да бъдат строени в чужбина миналия месец, но не е актуализирал съществено целите за климата, които е поставил през 2016 г. В новите си ангажименти, публикувани в четвъртък, той заяви, че Китай ще достигне пикови емисии до 2030 г. и въглеродна неутралност до 2060г.

Джонсън каза, че се е опитал да убеди Си да се съгласи за достигане на пикови емисии пет години по-рано. „Акцентирах върху това – 25-та година би била по-добра от 2030 г. Но не бих казал, че се ангажира с това.“

„Другата точка, в която бях пределно ясен, беше потенциалът да се откаже от въглищата. Той каза, че Китай зависи от въглищата за своята вътрешна икономика и аз казах нещото, което сте ме чували да казвам толкова много пъти – за това, че Обединеното кралство е тръгнало от 80% зависимост от въглищата до 1% днес.

Джонсън посочи, че когато е посетил Пекин като кмет на Лондон през 2008 г., Великобритания е била зависима от въглищата за 40 процента от енергията си. В отговор китайският лидер каза, че страната възнамерява да предприеме „постепенен“ подход за намаляване на емисиите. Си Дзинпин от своя страна е подчертал, че по-старите развити икономики носят по-голяма отговорност от новите, съобщават китайски медии.

Си няма да пътува до Глазгоу следващата седмица, но потвърди, че ще говори чрез видеовръзка след седмици на спекулации, че ще бойкотира събитието. Той ще говори и на срещата на Г-20 чрез видеовръзка.

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес