Реактор за термоядрен синтез в Китай постави рекорд по устойчивост на високи температури, достигнали 70 милиона градуса по Целзий, пише The Independent.
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
Така плазмата в инсталацията се е нагряла пет пъти по-силно от Слънцето. В този режим експерименталният усъвършенстван свръхпроводен токамак (EAST), известен като изкуственото слънце, продължи 1056 секунди. Това е най-дългият работен режим на такова устройство в света.
Както отбелязва вестникът, крайната цел на проекта е да генерира почти неограничена чиста енергия, която имитира естествените реакции, протичащи вътре в звездите. Процесът обаче не изисква изкопаеми горива и не оставя опасни отпадъци. Проектът вече струва на китайските власти над &700 милиарда.
През юни 2021 г. китайски учени счупиха рекорда, достигайки температура на плазмата от 120 милиона градуса по Целзий за 101 секунди и 160 милиона градуса по Целзий за 20 секунди.
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Експериментът EAST е част от проекта за международен термоядрен експериментален реактор (ITER), в който участват Китай, Индия, ЕС, Русия, САЩ и други страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали