10 души загинаха, а други 8 бяха обявени за изчезнали при тежките наводнения и свлачищата, предизвикани от проливните дъждове, които от дни се изливат над индонезийския остров Суматра, съобщава БГНЕС, позовавайки се на АФП.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Местните власти разпоредиха евакуацията на 12 000 души. Хиляди сгради, мостове и пътища бяха тежко повредени от лошото време, което обхвана девет окръга в провинция Бенгкулу. В някои райони придошлите води започват да се оттеглят, но щетите – които оставят след себе си са огромни, а много места все още са откъснати от останалата част на света.
"Мащабите на това бедствие могат да се разраснат", заяви говорителят на Националната агенция за бедствия и аварии Сутопо Пурво Нугрохо. "Свлачищата и наводненията са неизбежни ако проливните дъждове продължат", допълни той.
Местните жители са застрашени и от "вторично бедствие" – бум на кожни болести и тежки респираторни проблеми заради лошата хигиена, дължаща се на липсата на чиста питейна вода. Кадри, качени в социалните мрежи показаха преливащите реки и напълно наводнените селища в някои части на провинция Бенгкулу. Властите са отворили обществени кухни и евакуационни центрове за 13 000 хиляди души, пряко засегнати от бедствието. Спасително-издирвателни екипи са се насочили към откъснатите от света райони.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
"Изпращането на лекарства и помощ е затруднено от разрушената инфраструктура – на много места пътищата и мостовете са отнесени от придошлите води или са затрупани от свлачища", посочва Нугрохо.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Свлачищата и наводненията са нещо обичайно в Индонезия, особено по време на сезона на мусоните между октомври и април, когато проливните дъждове буквално удрят с цялата си мощ югоизточния азиатски архипелаг. Наводнения в части от Джакарта през изминалата седмица взеха най-малко две жертви и принудиха 2000 души да се евакуират незабавно.
Жителите на градчето Богор, разположен в непосредствена близост до индонезийската столица, пък трябваше да се справят с друга неочаквана заплаха – 14 питона, избягали от частен терариум заради придошлите води. Шест от змиите, които бяха с дължина от над 4 метра, бяха открити и заловени, но останалите 8 питона все още са на свобода, предупредиха местните власти.