Без много шум Тайван може би се е превърнал в един от най-големите поддръжници на украинската противовъздушна отбрана. Бившият служител на Пентагона Тони Ху разкри, че Тайпе е предоставил на украинската армия излишните си зенитно-ракетни батареи HAWK.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Според Forbes коментарите на Ху потвърждават предишни твърдения за сделка между Украйна и Тайван, сключена с посредничеството на САЩ. Посочва се, че тайванските ракети MIM-23 HAWK, както и техните пускови установки и радари, ще допълнят останалите HAWK, дарени на Киев от САЩ и Испания.
Още: Защита на Тайван по украински модел: Как да се приложат срещу Китай уроците от войната?
Колко батареи HAWK имат вече украинците?
Украинските въоръжени сили вече могат да разполагат с до 15 батареи Raytheon HAWK, всяка от които има най-малко 6 пускови установки с три ракети и съответните радари.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
В началото на пълномащабната война Киев разполагаше с около 50 батареи - предимно С-300 и други съветски модели. Според изчисленията на изданието HAWK могат да съставляват една трета от въоръжението на украинските сили за ПВО в момента.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Въпреки че оръжието е на повече от 60 години, то е надеждно и високомобилно. HAWK се модернизира лесно и работи добре срещу по-бавни дронове, крилати ракети и пилотирани самолети. Боеприпасите му са съвместими и с американско-норвежката система за противовъздушна отбрана NASAMS, която Украйна също използва.
Миналото лято представители на САЩ преговаряха с колегите си в Тайван за обратно изкупуване на над 10 батареи HAWK от около 100-те пускови установки, които тайванските сили започнаха да извеждат от експлоатация през 2015 г. По онова време голямата доставка на HAWK беше предназначена да помогне на Киев да разреши кризата с изчерпване на С-300 и батареите „Бук“.Оттогава насам Украйна интегрира в своя въздушен щит широк спектър от чуждестранни ракети, пускови установки и радари.
Още: Дания и Нидерландия прехвърлят танкове Leopard 2 на Украйна, Испания дава ПВО система (ВИДЕО)
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Какво може HAWK?
Колкото повече различни зенитно-ракетни комплекси разполага Украйна, толкова повече различни ракетни запаси и производствени линии може да използва, за да въоръжи тези системи със заменяеми ракети, докато те отблъскват почти ежедневно руските ракети и дронове, отбелязва Forbes.
HAWK не е от същия клас като най-добрата система за ПВО Patriot, която има обсег до 160 км и радарна система за самонасочване. HAWK може да нанася удари на разстояние до около 50 км.
Основният недостатък на тази система е, че нейният радар е податлив на заглушаване. Това обаче може да бъде решено чрез комбинация от по-старите ракети и пускови установки с по-добрия радар от NASAMS.
Още: Израел каза "не" на САЩ след молба да прати ракети Hawk на Украйна (ВИДЕО)