Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сухопътната операция изглежда неизбежна: Как Израел вижда бъдещето на Ивицата Газа?

23 октомври 2023, 07:30 часа • 3653 прочитания

Тал и Зак нямат представа колко дълго ще останат в това, което израелците наричат ​​„обвивката на Газа“ – зоната в Южен Израел, която беше атакувана от терористите на Хамас преди две седмици. Може да са седмици, може да са месеци, казват те в обширен материал за CNN.

„Еднакво е за всички. Никой не знае“, казва Зак във военен лагер недалеч от границата с Газа. Двамата млади войници, чиито фамилни имена CNN не разкрива от съображения за сигурност, служат в артилерийска част на Израелските отбранителни сили, която беше преместена в района, след като бойци на Хамас убиха 1400 души и отвлякоха около 200 на 7 октомври.

Още: Израел към хората в Газа: Евакуирайте се

Те са част от масивно струпване на израелски войски и военна техника на границата с Газа. В допълнение към редовните си сили, IDF извика и 300 000 резервисти, които се явиха в базите си в рамките на часове. В целия Израел магистралите в близост до основните бази са изпълнени с хиляди и хиляди коли, изоставени от мъже, бързащи да вземат оръжие.

Сухопътното нахлуване на Израел в Газа сега изглежда неизбежно. В четвъртък израелският министър на отбраната Йоав Галант каза на войските, събрани близо до границата, че „скоро ще видят“ анклава „отвътре“ и се закани, че Газа „никога няма да бъде същата“.

Но как може да изглежда тази операция остава неизвестно. IDF може да започне пълномащабно нахлуване или да извърши по-прецизни операции, насочени към спасяване на заложниците и атаки към оперативни служители на Хамас.

Какво ще се случи след това е още по-голям въпрос. Докато израелското ръководство говори за необходимостта да се отърве от Хамас, планът за бъдещето на Газа и нейните повече от 2 милиона души остава неизвестен. „Има консенсус, че всеки друг вариант освен пълното елиминиране на Хамас би бил ужасен не само за Израел, но и за цялата област, а след това дори и в световен мащаб“, казва Харел Чорев, старши изследовател в Центъра за Близкия Изток Моше Даян и Африкански изследвания в университета в Тел Авив.

Още: Израелски министър: Ако "Хизбула" нападне, ще отрежем главата на змията в Иран

„Това означава основно да се унищожи инфраструктурата там, градът под града – това, което наричаме метрото на град Газа“, каза Чорев пред CNN, имайки предвид огромния лабиринт от тунели, използвани за превоз на хора и стоки, съхраняване на ракети и боеприпаси, където се помещават командни и контролни центрове на Хамас. „Това означава пречупване на гръбнака им чрез всякакви мерки и, разбира се, унищожаване на ръководството в Газа и другаде“, добави той.

Но Хасан Алхасан, научен сътрудник по Близкоизточната политика в Международния институт за стратегически изследвания, смята, че планът за унищожаване на Хамас може да бъде опасен и сложен – и може да има непредвидени последици. „Тъй като Хамас е дълбоко вкоренен и вграден в Газа, нейното общество и география, за да ги победи, Израел ще трябва да извърши постоянна топографска и демографска промяна на Ивицата Газа – и това вече се случва“, каза той пред CNN.

Хуманитарна катастрофа

Израелската армия вече призова всички цивилни в Северна Газа да се евакуират на юг, тъй като продължава да нанася удари по анклава с въздушни удари. Тази заповед създаде хуманитарна катастрофа с епични размери.

Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) заяви в събота, че около 1,4 милиона души са били разселени в Газа – повече от 60% от цялото население на ивицата. Газа е под блокада от Израел и Египет от години, но след атаката на Хамас Израел също прекъсна доставките на електричество, храна, вода и гориво.

Още: Люис Хамилтън с призив след погубените невинни животи в Израел и Палестина

Израел каза, че е възстановил водоснабдяването на 15 октомври, но без електричество за работа на помпената станция, водните власти в Газа казват, че дори не могат да кажат дали водата е възстановена, камо ли да я изпомпват. „Загрижеността, особено в Египет, е, че стратегията на Израел да направи хуманитарната ситуация много трудна в Газа в крайна сметка има за цел да принуди масово експулсиране на палестинци от Газа в египетския Синай“, каза Алхасан, добавяйки, че Египет има подкрепата на всички на арабските държави, че няма да позволи това.

„Йорданците също са загрижени, че ако видим масово експулсиране на палестинци от Газа, това ще създаде прецедент и че дясното правителство на Израел ще се опита да реши палестинския въпрос веднъж завинаги, като ги експулсира масово от Газа в Египет и от Западния бряг в Йордания“, добави той.

Още: Израелската армия нанесе удари по обекти на "Хизбула" в Ливан

Досега Израел твърди, че води война срещу Хамас, а не срещу цивилните в Газа. Но говорител на IDF каза пред CNN в събота, че докато се опитват да избегнат цивилни жертви, те са неизбежни в градската война. Подполковник Питър Лърнър каза пред Линда Кинкейд от CNN с „перспективата за сухопътна операция, оставаме фокусирани върху победата над Хамас. Нашата роля е да гарантираме, че Хамас никога няма да може да задържи властта на правителството, на тероризма, както направиха“, каза той.

"Най-справедливата война"

Огромното военно струпване около границата на Ивицата Газа е ясно видимо – както и високият морал сред войските. Точно надолу по пътя от лагера, където са отседнали Тал и Зак, доброволци от цял ​​Израел са поставили импровизирана спирка за преминаващите войници, сервирайки храна и раздавайки безалкохолни напитки, религиозни предмети, цигари и – най-важното, според някои от войниците – хубаво кафе.

Равин Ицхак, военен равин, обикаля границата с Газа, посещава войски и ги насърчава. „Тук съм, за да направя войниците по-силни, за да могат да се съсредоточат върху работата си… с течение на времето могат да се изморят, искам да съм сигурен, че знаят, че ги обичаме и ценим. Те са притеснени, но силни“, каза той и добави, че основната му цел е да повиши морала на войниците, така че да могат „да си свършат работата“.

Още: Китай разполага военни кораби в Близкия изток

Не че му се налага да прави много. Жестокостта на терористичната атака на Хамас разтърси Израел до основи и големият брой жертви я направи лична за повечето от тях. „Не мисля, че има човек в тази страна, който да не познава някой, който е бил убит“, каза Тал, войник от артилерийската част, пред CNN.

Млад резервист, който е извикан обратно само година след завършване на задължителната си военна служба, казва, че войната, която Израел води срещу Хамас, е „най-справедливата война, която човек може да си представи“. „Няма нищо по-справедливо от това – те убиха невинни граждани. Ето защо сме тук“, казва той, като моли името му да остане тайно, тъй като официално няма право да говори с медиите.

Още: Финансист: Ако конфликтът в Израел се задълбочи, Европа може да се обърне към Русия за горива

Той и другите млади мъже, с които е служил, са се събрали отново близо до границата с Газа, тренирайки за това, което предстои – каквото и да е то. „Готови сме, но се надяваме скоро да приключи“, добавя той.

Смъртоносна хватка

Ясно е, че за хората в Газа това няма да свърши скоро. Какво ще се случи с тях след края на операцията, може само да се гадае. Повечето израелски политици не дават подробности за плановете си за анклава, намеквайки, че той може да прилича повече на Западния бряг в бъдеще.

Хамас, ислямистка организация с военно крило, контролира Газа, откакто спечели съкрушителна победа на палестинските законодателни избори през 2006 г. – последното гласуване, проведено в Газа – и след това насилствено изгони Фатах, фракцията, която съставлява гръбнакът на палестинската власт, през 2007 г. За разлика от някои други палестински фракции, Хамас отказва да се ангажира с Израел. Освен това е в политическа война с Палестинската власт, която управлява Западния бряг и участва в координирането на сигурността и преговорите с Израел.

Още: ООН определи ситуацията в Газа като „катастрофална“

Хамас е обявена за терористична организация от Съединените щати, Европейския съюз и Израел, но също така управлява религиозни и социални програми в Газа, което отчасти е начинът, по който поддържа здрав контрол над населението. Така че, ако Израел успее да премахне Хамас, той ще трябва да замени групата с алтернативно правителство.

Ави Дихтер, бивш ръководител на Израелската агенция за сигурност – Шин Бет и настоящ министър на земеделието, каза, че това, което Израел иска да постигне в Газа, е същото ниво на контрол на сигурността, което има в момента на Западния бряг, където поддържа пълен достъп при свои собствени условия. „Днес, когато имаме военен проблем на всяко едно място на Западния бряг. Ние сме там“, каза Дихтер пред CNN. „Не забравяйте, че в Газа няма администрация, тя трябва да бъде изградена – друга администрация“, каза Дихтер.

Още: Израел засилва бомбардировките над Газа (ВИДЕО)

Харел Чорев, експерт по Близкия изток, каза пред CNN, че единственият начин за възстановяване на Газа е чрез прилагане на дългосрочен план, нещо като плана Маршал, който да помогне за възстановяването на икономиката в следвоенна Европа с цел ограничаване на разпространението на комунизма. „Това ще бъде ситуация като след Втората световна война в Ивицата Газа по отношение на разрушенията, така че ще трябва да се погрижим за нея“, каза той. Чорев добави, че вярва, че ще има международно сътрудничество за възстановяването на Газа, тъй като международна помощ на стойност десетки милиони долари се влива в анклава от години, но голяма част от нея се отклонява към Хамас, казва той.

„Трябва да разберете колко щети са нанесени на всички палестинци от Хамас. Говорих с представител на палестинските власти и тяхното послание е ясно: „Унищожете ги, унищожете ги, този път Израел трябва да унищожи Хамас, в противен случай свършваме“, каза той. „Разбира се, публично те осъждат Израел“, добави той. Палестинската власт се контролира от Фатах, политическия съперник на Хамас.

Още: Израелски журналист: Не искам да съм на мястото на Нетаняху, наземната операция ще е смъртна присъда за заложниците

Алхасан обаче каза, че осигуряването на международна помощ може да бъде трудно, ако Израел продължи с плана си за нахлуване в Газа. „Мисля, че ще бъде много трудно да се осигури сътрудничество от страна на арабските държави по сценария след израелското нахлуване, тъй като те не бяха съгласни с него от самото начало... Мисля, че това ще зависи от това дали Израел отива към тотално анексирането на Газа или дали ще избере нещо друго“, каза той.

Алхасан каза, че най-големият риск е, че жестокият подход на Израел, който може да доведе до голям брой цивилни жертви, ще доведе само до това Хамас да бъде заменен от друга екстремистка група. „Това правят войнствените групи. Те провокират свръхреакция и тази свръхреакция спомага за по-нататъшната радикализация и по същество им позволява да продължат да набират хора, за да продължат да получават подкрепа, защото колкото по-надолу отиваме по пътя на насилието, толкова повече изглежда, че единственият отговор е насилието“, каза той .

Кампанията на ИД досега е довела до смъртта на повече от 4000 души в Газа. „Мисля, че това е причината сценарият за масово експулсиране да стане внезапно немислим в Израел, ако целта е да се елиминира Хамас, но също така да се попречи на Хамас да се възроди или да се появи друга потенциално още по-радикална група“, добави Алхасан.

Още: "Хизбула" съобщи, че влиза в битка за сърцето на Израел (ВИДЕО)

Но Чорев смята, че международно усилие за икономическо възстановяване на Газа може да прекъсне този цикъл на насилие. „Ако всички тези международни пари, които бяха инвестирани в проектите на Хамас, можеха да отидат за образование, социални грижи, промишленост… знаете, там, в Газа, има страхотни хора и перспективите биха били по-добри“, каза той.

Докато помагат на своя отряд да изстреля още ракети към Газа, с цел да унищожи цели на Хамас една по една, Тал и Зак не мислят за бъдещето, не и след следващия ден. Всъщност, казва Зак пред CNN, те се опитват изобщо да не мислят много. „Опитваме се да нямаме свободно време. Защото, ако не направите нищо, умът ви отива на места, на които не искате да бъдете. Всички приятели, които загубихме, семейството, много от нас загубиха своите близки роднини и приятели, някои дори своите гаджета и приятелки“, каза той.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес