Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази

17 декември 2024, 14:07 часа • 1095 прочитания

Първият дипломат на Европейския съюз Кая Калас заяви в понеделник, 16 декември, че блокът ще обсъди с новото ръководство на Сирия възможността за закриване на руските бази в страната. Това се случва след рухването на режима на Башар Асад, подкрепян от Москва и Техеран, след като бунтовниците, водени главно от "Хаят Тахрир аш-Шам", превзеха столицата Дамаск и сформираха преходно правителство.

Вече стана ясно, че руските сили се придвижват с военната си техника от вътрешността на страната към военноморската база в Тартус и военновъздушната база в Хмеймим, провинция Латакия, а като цяло планират пълно изтегляне от Сирия до месец, твърди американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW): Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази.

Снимка: Getty Images

Кая Калас е притеснена какво правят руснаците от базите си в Сирия

Кая Калас посочи, че премахването на руските бази, за които се твърди, че Москва е успяла да договори определени гаранции за сигурност, може да е едно от условията за започване на диалог между ЕС и новата власт в страната.

„Много външни министри се заеха с това, за да кажат, че трябва да бъде условие за новото ръководство да се отърве и от руското влияние там, защото това е база, в която те провеждат и дейностите си срещу Африка и южните съседи. Това поражда опасения и за европейската сигурност“, каза Калас пред журналисти след срещата на външните министри на ЕС в Брюксел. „Така че ще повдигнем този въпрос пред ръководството, когато имаме срещи", посочи тя, цитирана от Politico.

Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите

Според нея необходимостта да се „освободи Сирия от руското влияние“ се подкрепя от много министри от блока. Въпросът беше повдигнат от нидерландския външен министър Каспар Велдкамп: „По отношение на руските военни бази в Сирия – ние искаме Русия да напусне“, каза той.

Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър

Снимка: Getty Images

Руслан Трад: "Уроците не бяха научени"

Темата коментира във Facebook профила си военният анализатор Руслан Трад. Според него сирийските бунтовници и политическата опозиция изразяват своите опасения за разширяването на руското присъствие в Близкия изток през Сирия още през първите месеци на бунта, "който през 2011-2012 г. беше още масови вълнения и кървави демонстрации".

"Политиките на Барак Обама игнорираха предупрежденията дори след химическата атака в Гута през 2013 г. Стигна се до 2014 г. и анексията на Крим. Година по-рано, в Сирия, руското разузнаване вече тестваше модела, който година по-късно се превърна в онова, което всички научиха под името "Вагнер". "Вагнер" участваха в анексията на Крим, а след това получиха реалното си бойно кръщение в Сирия, където през 2015 г. станаха част от руските сили, извършили интервенция, за да подкрепят падащото тогава правителство на Башар Асад. Останалото е история, която вероятно всички познават, но уроците не бяха научени", пише Трад.

Още: Войната Русия-Украйна, пренесена в Сирия: Любопитни детайли от Руслан Трад (ВИДЕО)

"През годините след 2015 г. Руската федерация разшири своите бази от една преди войната в Сирия до шест, без да броим военни наблюдателни постове. Интервенцията на Русия и иранските милиции, които действаха в синхрон с Москва, предизвикаха разселвания и демографски експерименти, които, от своя страна, причиниха масовата бежанска вълна към ЕС през 2015-2016. Тези събития, знаете, доведоха към надигането на партийни структури - сами по себе си проруски - станали част от политическия живот на ЕС до днес", коментира анализаторът.

Снимка: Getty Images

Още: Москва приюти Башар Асад, за да няма война в Сирия: Руски наратив

"Защо беше нужно връщането толкова назад? Заради процесите, които се развиваха през годините, докато сирийската война отпадна от новинарските заглавия въпреки значението ѝ за европейската сигурност и, като цяло, военнополитическата ситуация в Близкия изток и Украйна.

Ситуацията с руските бази в Сирия е проблем, който режимът на Асад завеща. Де юре руснаците са там по „покана на сирийското правителство“, което предоставя базата в Тартус за десетилетия напред. Дори ако договорът бъде анулиран, остава въпросът как де факто руските сили ще бъдат принудени да напуснат - новите власти в Дамаск имат ограничена военна мощ, която става все по-оскъдна поради израелските удари", смята Трад.

Още: Израел бомбардира наред - и до руската база в Тартус, Сирия, и в Газа (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес