През лятото на 2018 г. Доналд Тръмп след срещата си със севернокорейския лидер Ким Чен Ун отбеляза в Twitter успеха от разговорите: "Откакто встъпих в длъжност, всички могат да се почувстват в по-голяма сигурност. Ядрена заплаха от страна на северна Корея повече няма". Това припомня шведската телевизия SVT на сайта си под заглавие Under Trumps tid vid makten har Nordkorea fördubblat sin kärnvapenarsenal.
Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия
Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия
Обаче откакто Тръмп се оказа в Овалния кабинет, Северна Корея значително увеличи своя ядрен арсенал. Броят на бойните глави от януари 2017 г. нарасна поне два пъти.
"По нашите пресмятания е така. Но според някои оценки, например на южнокорейското правителство, това число е по-голямо", отбелязва директорът по въпросите на ядреното оръжие в Стокхолмския институт по изследване проблемите на мира (SIPRI) Шенън Кайл.
Според новия доклад на SIPRI, към януари 2020 г. Северна Корея вече разполагала с 30-40 ядрени бойни глави. За сравнение през януари 2017 г. техният брой бил 10-20. От тогава Тръмп три пъти се срещал с Ким Чен Ун и обсъждал проблема с разоръжаването.
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
"Става дума за провал на неговата политика по съкращаване на ядрения арсенал на Северна Корея. При това Пхенян даде ясно да се разбере, че не иска да участва в този диалог, ако САЩ по някакъв начин не застанат насреща", отбеляза Кайл.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)
Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел
SIPRI констатира, че Северна Корея с голяма вероятност разполага с ракети с малка и средна далечина. Независимо от изявленията на севернокорейското ръководство, няма никакви доказателства, че Пхенян има действащи ракети с далечен радиус, способни да достигат територията на САЩ.
"Ние все още знаем малко за характеристиките на тези бойни глави, например каква е взривната им мощ", признава Кайл.
При това има въпроси и към севернокорейската система за вземане на решения и за червения бутон, не на последно място в контекста на неотдавнашното изчезване на Ким Чен Ун от медийното пространство.
Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега
Още: Ето къде самолетите направиха път на слоновете (ВИДЕО)
"Северна Корея, според мнозинството наблюдатели, разполага само с крайно рудиментарна система за командване и управление. Аз мисля, че има някакъв повод за безпокойство, но не в процеса за вземане на решения, а по-скоро как тези решения преминават през низовите звена", обобщава Шенън Кайл.
Превод: Ганчо Каменарски