Южнокорейският министър на отбраната Ким Йонг-хюн заяви, че в замяна на военни, които да помагат на Русия във войната в Украйна, Северна Корея вероятно ще поиска от Москва ключови технологии.
Става въпрос за технологии, свързани с тактически ядрени оръжия, разработване на междуконтинентални балистични ракети, разузнавателни спътници и ядрени подводници, твърди Йонг-хюн.
Високопоставени служители на украинското разузнаване съобщават пред Financial Times, че около 3000 севернокорейски войници са били транспортирани от Далечния изток на Русия до Курска област, където украинските въоръжени сили продължават трансграничните си военни действия. Твърди се, че в Руската федерация вече са около 10 000 севернокорейски военни. Има и трима генерали, които ще помагат на Москва - началникът на Главното оперативно управление генерал-майор Шин Гьом Чол, заместник-началникът и началник на разузнаването Лий Чанг Хо и заместник-началникът на Специалните операции генерал-полковник Ким Йонг Бок, каза постоянният представител на Украйна в ООН Серхий Кислица, цитиран от УНИАН.
Остават големите въпроси доколко успешни ще са севернокорейците, ако бъдат включени във войната - заради езиковата бариера и предполагаемата неопитност на равнинен терен, а също и как Западът ще реагира и дали ще вдигне ограниченията на Киев за използване на далекобойни оръжия. Междувременно украинската армия готви ответни мерки срещу пристигането на севернокорейците.
Още: САЩ: Без нови ограничения за американските оръжия в Украйна, ако севернокорейци се бият там
Кремъл отрече да предоставя технологии на Пхенян
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не разполага с информация за евентуална руска помощ за Северна Корея в областта на ракетните технологии.
Той добави, че Москва е заинтересована от развитието на отношенията с Пхенян във всички области и това "не бива да плаши никого", цитира думите му контролираната от режима на диктатора Владимир Путин агенция "РИА Новости". "Русия остава ангажирана със споразумението за партньорство, подписано с КНДР", каза Песков във връзка с пакта за взаимна отбрана: Пхенян вече може открито да влезе във войната в Украйна: Държавната дума ратифицира военния договор със Северна Корея.
Още по-тясно сътрудничество между Иран и Русия
Снимка: Путин и иранският президент Масуд Пезешкиан, Kremlin.ru
Междувременно външният министър на Русия Сергей Лавров коментира очаквания договор между страната му и Иран. Той ще включва по-тясно сътрудничество в областта на отбраната, каза дипломатът. Иранците снабдяват Москва с дронове "Шахед" и с балистични ракети за войната в Украйна.
В кулоарите на срещата на върха на БРИКС в Казан на 23 октомври иранският президент Масуд Пезешкиан се срещна с диктатора Владимир Путин, за да обсъдят икономическите и стратегическите взаимоотношения между двете страни. Новината бе, че двамата ще финализират и ще подпишат скоро меморандуми, включително всеобхватно споразумение за стратегическо партньорство, което Путин одобри през септември.
Още: Иран умело използва връзките с Русия срещу Израел и международните санкции
Военните връзки между двете страни са източник на дълбока загриженост за Запада, тъй като Русия води война срещу Украйна, а в Близкия изток Иран подкрепя редица регионални терористични групировки и два пъти атакува Израел с голям брой ракети - през април и октомври 2024 г.
„Подготвяният договор за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран ще се превърне в сериозен фактор за укрепване на руско-иранските отношения“, каза още Лавров пред държавната телевизия, цитиран от The Times of Israel. Не даде конкретна дата за подписване на споразумението - каза, че се очаква "в близко бъдеще". Пезешкиан се очаква да посети Москва в края на годината.
Договорът щял да потвърди "взаимодействието в интерес на мира и сигурността на регионално и световно равнище“, каза Лавров. Той не уточни под каква форма ще се осъществят връзките в областта на отбраната.