Саудитска Арабия се превръща в най-големия вносител на оръжия в света, измествайки Индия от челното място. Това показва доклад на Стокхолмския институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ), отбелязва водещият германски национален ежедневник Die Welt.
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
От документа става ясно, че доставките на големи оръжия в Саудитска Арабия почти са се удвоили през последното десетилетие. Заключението на изследователите е недвусмислено – никога в историята не са доставяни толкова много оръжия за Близкия Изток, колкото в днешно време. Като цяло, всяко трето оръжие отива към държавите от Близкия и Средния Изток.
Доставките на големи оръжия към Саудитска Арабия почти са се удвоили в периода от 2014 г. до 2018 г. в сравнение с този от 2009 г. до 2013 г. Държавите в Близкия и Средния Изток сега съставляват 35% от целия внос на оръжия в света.
Най-големият доставчик на въоръжение за кралското семейство в Рияд е САЩ, с дял от 68%, следван от Великобритания с 16% и Франция с 4.3%. След убийството на журналиста Джамал Хашоги, германското правителство блокира вече одобрени договори за доставки на оръжие на Саудитска Арабия.
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Изследователите от СИПРИ ежегодно представят списък на водещите страни, които търгуват с оръжие. Тази година челото на класацията изглежда по следния начин: Саудитска Арабия, Индия, Египет, Австралия и Алжир. В сравнение с предишния анализ, Обединените арабски емирства и Китай излизат от „Топ 5“ на водещите страни-вносителки на оръжие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали
СИПРИ не представя данни за похарчените средства за придобиването на оръжия, както и за печалбите на износителите. Разпространяват се единствено процентни изчисления, основани на количеството.
Изследователите работят със собствена изчислителна единица (TIV), която зависи също от това дали става въпрос за нови или употребявани оръжия. Институтът обикновено не разполага с информация за договорите и следователно прави свои предположения, предупреждават от редакцията.
Според последното изследване, световната търговия с големи оръжейни системи е продължила да нараства в периода между 2014 и 2018 г., което е със 7,8% повече от времевия отрязък между 2009-2013 г. За миналата година СИПРИ отчита 10% увеличение.
Още: Ердоган след труса: Следим внимателно ситуацията
Още: Новите правила на играта с оръжия се определят от Индия, а Русия остава в миналото
Сред най-големите световни доставчици на оръжие, т.е. износители, са САЩ, следвани от Русия, Франция, Германия на четвърто място и Китай.