Най-новата китайска атомна многоцелева подводница е потънала по-рано тази година. Това съобщи днес високопоставен американски служител от сферата на отбраната, цитиран от Ройтерс и Франс прес. Според агенциите ако новината се потвърди, това би било потенциален удар по имиджа на Пекин, който иска да разшири военните си способности.
Китай в момента притежава най-големия флот на света от над 370 кораба, като същевременно се е заел с производството на ново поколение атомни подводници. Високопоставен американски служител от сферата на отбраната заяви, че новата китайска многоцелева подводница е потънала край кея през май или юни. Той допълни, че все още не е ясно какви са причините за потъването и дали на борда в този момент не е имало ядрено гориво, предаде БТА.
Още: Reuters: Русия е създала в Китай тайна програма за дронове, ще ги ползва в Украйна
В допълнение към очевидните въпроси около стандартите на обучение и качеството на оборудването, инцидентът буди по-дълбоки въпроси относно вътрешната отговорност в Народоосвободителната армия на Китай (НОАК) и надзора от страна на Министерството на отбраната на Китай, което отдавна е тровено от корупция“, заяви събеседникът. „Не е изненадващо, че ВМС на страната биха се опитали да прикрият това“, допълни той.
Китайското посолство във Вашингтон все още не е коментирало новината, която първоначално беше съобщена от „Уолстрийт Джърнъл“. Серия от сателитни изображения от компанията „Планет Лабс“ от юни предполагаемо показват кранове в корабостроителницата на град Вучан, където подводницата би трябвало да е била закотвена.
Още: Китай изстреля междуконтинентална балистична ракета над Тихия океан
По данни от 2022 г. на Пентагона Китай има шест атомни подводници с балистични ракети, шест многоцелеви атомни подводници и 48 дизелови многоцелеви подводници. Според министерството на отбраната на САЩ паркът на подводници на ВМС на НОАК трябва да се увеличи до 65 бройки през 2025 г. и до 80 десет години по-късно.
По-рано тази седмица Китай обяви, че успешно е провел изпитание на междуконтинентална балистична ракета в Тихия океан, което, според Ройтерс, ще засили международните притеснения, че страната натрупва ядрени сили.
Още: Руската подводница, току-що напуснала Куба, е пред разпад?