Белият дом осъди използването на "смъртоносна сила" срещу демонстранти по време на размирици в Иран, при които загинаха двама души - цивилен и полицай, десетки бяха арестувани, а достъпът до интернет беше ограничен, предаде БГНЕС.
Protests have erupted across Iran after petrol prices increased by at least 50%. pic.twitter.com/lRpdfXKj8t
— Al Jazeera English (@AJEnglish) November 17, 2019
"Съединените щати подкрепят иранския народ в неговия мирен протест срещу режима. Ние осъждаме смъртоносната сила и строгите ограничения на комуникациите, използвани срещу демонстрантите", заяви в изявление прессекретарят на Белия дом Стефани Гришам.
Безредиците избухнаха в петък, 15 ноември, часове след като беше обявено, че цената на петрола в Иран ще нарасне до 15 000 риала за литър (12 американски цента) от 10 000 риала за първите 60 литра на месец, и до 30 000 риала за всеки литър допълнително гориво. Това е повишение, което много хора трудно могат да си позволят, като се има предвид, че икономиката на Иран е в тежка криза от май миналата година, когато американският президен Доналд Тръмп едностранно оттегли САЩ от ядреното споразумение от 2015 г. и отново наложи строги санкции на страната.
Достъпът до интернет беше ограничен ден след избухването на демонстрациите. Въпреки това в Twitter се появиха видеа от протестите, включително запис, показващ как протестиращи подпалват статуята на аятолах Хомейни - човекът, който се счита за основател на Ислямската република в сегашния ѝ вид.
I'm receiving more footage from #IranProtests by the minute.
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) November 16, 2019
People in Shahriyar (Tehran Province) have set fire to the statue of Khomeini, founder of Islamic Republic.
Women are leading the protests.
Anti-regime protests have entered their second day in Iran pic.twitter.com/ZU28MiLImT
Полицай е застрелян по време на сблъсъци в западната част на страната в събота и е починал на следващия ден, съобщава държавната информационна агенция IRNA. Няколко души са били ранени, а десетки - арестувани при демонстрациите, при които граждани с автомобили блокираха магистрали, а обществена собственост беше подпалена.
Заглавна снимка: Архив