Китай ще увеличи разходите си за отбрана със 7,2% през 2024 г. - т.е. те ще станат 1,67 трилиона юана (233,8 млрд. долара). Това става ясно от доклад за бюджета, публикуван от Министерството на финансите на 5 март.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Обявяването на тазгодишния военен бюджет идва на фона на това, че няколко генерали от Народноосвободителната армия (НОАК), включително предишният министър на отбраната на страната Ли Шанфу, загубиха постовете си на фона на мащабната антикорупционна проверка на президента Си Дзинпин през изминалата година.
Още: Си Дзинпин не вярва на военните си и Тайван може да е спокоен - засега
Китай редовно увеличава военния си бюджет
Според официалните данни разширяването на военния бюджет на Китай през 2024 г. следва увеличение от 7,2% през миналата година, скок от 7,1% през 2022 г., увеличение от 6,8% през 2021 г., покачване от 6,6% през 2020 г. и ръст от 7,5% през 2019 г.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Официалният военен бюджет на Китай е на второ място в света след този на САЩ, въпреки че някои неофициални оценки показват, че мащабът на военните разходи на Пекин може да е по-голям от официално заявения, пише CNBC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Снимка: iStock
Поглед към Тайван
Китай поддържа претенциите си към самоуправляващия се остров Тайван, а президентът Си Дзинпин смята обединението за "историческа неизбежност". В доклада за работата на правителството, също публикуван във вторник, Пекин обещава да се "противопостави решително на сепаратистките дейности, насочени към "независимост на Тайван" и външна намеса".
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
От сблъсъците по сухопътните граници с Индия преди няколко години до конфронтациите в Южнокитайско море със страните от Югоизточна Азия напоследък, напрежението между Пекин и неговите съседи се увеличи. Във вторник Филипините обвиниха китайската брегова охрана в "опасни маневри", които са довели до сблъсък между китайски кораб и един от корабите на Филипините на път към плитчината Втори Томас в Южнокитайско море.
Още: Корабите се удариха: Китай и Филипините в сблъсък в Южнокитайско море (ВИДЕО)
През 2016 г. Постоянният арбитражен съд в Хага постанови, че претенциите на Китай върху обширни части от Южнокитайско море нямат основание в международното право - решение, което Пекин отхвърли. Китай също така е против съвместните учения и патрули, които САЩ и други западни военноморски сили провеждат с различни азиатски държави в международни води, които Пекин обявява за свои.
Заплахата от Китай за Тайван пък не е намаляла: Китай засилва военното разузнаване около Тайван - още и още кораби пресичат забранената зона.