Руски изтребители са прелетели в опасна близост до няколко американски безпилотни самолета над Сирия, като са изстреляли сигнални ракети и са принудили дроновете MQ-9 Reaper да предприемат маневри за избягване, съобщиха ВВС, предаде Асошиейтед прес.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Съединените щати вчера публикуваха видеозапис, на който се вижда как руски изтребител Су-35 се приближава към MQ-9 Reaper, а по-късно няколко от т.нар. парашутни сигнални ракети се движат по траекторията на полета на дрона.
Генерал-лейтенант Алекс Гринкевич, най-високопоставеният представител на американските ВВС в Близкия изток, заяви, без да влиза в детайли, че три от американските безпилотни самолета са действали над Северозападна Сирия след 10:30 ч. местно време, изпълнявайки мисия срещу групировката "Ислямска държава", когато три от руските самолети "започнали да безпокоят безпилотните самолети". Дроновете не са били въоръжени и обикновено се използват за разузнавателни мисии, предаде БТА.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
В изявлението си Гринкевич казва, че един от руските пилоти е позиционирал самолета си пред дрона и е включил форсажа на Су-35, което значително увеличава скоростта и налягането на въздуха. Реактивният взрив от форсажа може потенциално да повреди електрониката на MQ-9 Reaper и Гринкевич заяви, че това е намалило способността на оператора на дрона да управлява безопасно самолета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
"Руските военни самолети проявиха опасно и непрофесионално поведение при взаимодействието си с американските самолети в Сирия", каза той и добави, че действията застрашават безопасността на американските и руските сили. "Призоваваме руските сили в Сирия да прекратят това безразсъдно поведение и да се придържат към стандартите на поведение, които се очакват от професионалните военновъздушни сили, за да можем да възобновим съсредоточаването си върху трайното поражение на ИД."
Около 900 американски военнослужещи са разположени в Сирия, за да работят с ръководените от кюрдите Сирийски демократични сили, които се борят с екстремистите на "Ислямска държава" там.
Припомняме, че през март руски изтребител се сблъска с подобен американски дрон над Черно море. Инцидентът принуди военновъздушните сили на САЩ да свалят своя безпилотен самолет във водата. И тогава от Вашингтон окачествиха действията на Русия като "небезопасни и непрофесионални". По-късно Русия предприе действия по изваждането на американската машина от водите на Черно море.
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)
ОЩЕ: Появи се ВИДЕО как руският СУ-27 удря американския дрон над Черно море