На 15 ноември Русия е провела изпитания, в резултат на които е бил поразен недействащият космически апарат „Целина-Д“, намиращ се на орбита от 1982 година, са заявили от пресслужбата на Министерството на отбраната пред Lenta.ru.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
По данни на ведомството образувалите се след поражението от противоспътниковото оръжие фрагменти не представляват заплаха за спътниците и космическата дейност.
„Фрагментите са нанесени в главния каталог на вътрешната (на Русия – б.р.) система за контрол на космическото пространство и веднага са взети за съпровождане до прекратяване на тяхното съществуване. Изпитания, подобни на проведените от Русия, вече са провеждани в космическото пространство от САЩ, КНР и Индия“, напомнили от ведомството.
Отбелязва се също, че руското отбранително министерство осъществява планова дейност по укрепване на отбранителната способност, която изключва „възможност за внезапно нанасяне на ущърб върху безопасността на страната в космическата сфера и на земята от съществуващи и перспективни чуждестранни космически средства“.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
По-рано официален представител на Държавния департамент на САЩ заяви, че руските изпитания на противоспътниково оръжие в Космоса са безразсъдни. Той подчерта, че заради изпитанията в Космоса са се появили повече от 1500 отломки и стотици хиляди фрагменти по-малък боклук, който е заплаха за интересите на всички страни и за безопасността на МКС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците