Окуражена от успеха си в Сирия, Русия обръща поглед към изпадналата в хаос Либия, оказвайки подкрепа за местен военен диктатор, чиито сили се противопоставят на международно признатото правителство в страната, коментира БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Според експерти Москва се опитва да си спечели стабилна позиция в северноафриканската държава, подпомагайки маршал Халифа Хафтар, разположен в източните части на страната и един от най-влиятелните фигури в нея след свалянето на Муамар Кадафи.
Русия култивира Хафтар като свой съюзник, като през последната година военният командир е направил няколко посещения в Москва.
Зараждащият се съюз не би могъл да бъде по-очевиден, след като руски самолетоносач – веднага след приключването на двумесечната си мисия край сирийските брегове в подкрепа на президента Башар Асад – посрещна на борда си Хафтар по-рано този месец.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
„Адмирал Кузнецов“ хвърли котва край бреговете на източнолибийския град Торбук, за да качи Хафтар. Там той се срещна с руски офицери и говори чрез видеовръзка с руския министър на отбраната Сергей Шойгу.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
„Москва очевидно опипва почвата що се отнася до накланянето на политическия и военен баланс към Източна Либия“, казва Итън Чорин – бивш американски дипломат от Триполи и настоящ изпълнителен директор на консултантската фирма Perim Associates. По думите му Москва се опитва да „наложи влияние в южното и източното Средиземноморие и да увеличи въздействието си върху либийските петролни и газови източници“.
Хафтар служи в армията на Кадафи, но по-късно се обръща срещу дългогодишния либийски лидер и прекарва години в изгнание в САЩ. Той се връща в Либия и изиграва ключова роля в силите, които свалят Кадафи по време на подкрепяните от НАТО бунтове през 2011 г. Последвалите оттогава години са белязани от вълнения между противникови формации борещи се за власт.