Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Референдум в Катар одобри промени в конституцията

06 ноември 2024, 09:40 часа • 691 прочитания

Референдумът в Катар за набор от конституционни поправки премина с 90,6% одобрение от валидните гласове, заменяйки законодателните избори за Съвета Шура с назначени роли, каза вътрешният министър на арабската държава от Персийския залив рано в сряда, предаде Reuters.

Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст

Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи

От общия брой подадени гласове 89% подкрепиха поправките, докато 9,2% се противопоставиха, като 1,8% бяха обявени за невалидни при 84% избирателна активност.

Вместо избори - назначения

Съветът на Шура има законодателна власт и одобрява общите държавни политики и бюджета, но няма думата при определянето на отбраната, сигурността, икономическата и инвестиционната политика за малкия, но богат производител на газ, който забранява политическите партии.

Промяната ще сложи край на ограничената избирателна система, въведена през 2021 г., когато Катар проведе първите си законодателни избори, позволяващи на гражданите да избират две трети от членовете на съвета, допълва Анадолската агенция. ОЩЕ: САЩ отмениха визите за Катар

Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота

Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас

В Катар празнуват след резултата

„Днес жителите на Катар празнуваха плодовете на това, което първите посадиха по отношение на сплотеността и любовта към родината“, каза емирът на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани по X, възхвалявайки резултата.

Правителството обяви 6-7 ноември за официални празници, за да отпразнува това, което нарече проява на национално единство. ОЩЕ: Катар дава гаубици на Украйна в триъгълна сделка с Германия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес