Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Раздор в СТО заради хранителните субсидии

05 декември 2013, 13:03 часа • 12922 прочитания

Спорове заради хранителни субсидии увеличиха протоворечията сред членовете на Световната търговска организация в четвъртък, което прави малко вероятно подписването на нова търговска сделка, след като остава само един ден до края на преговорите, предаде Стандарт нюз.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

След 12 години на безплодни преговори, дипломати предупредиха, че провал на срещата тази седмица на индонезийския курортен остров Бали ще унищожи доверието в организацията, след като развитите страни се обръщат към регионалните и двустранните търговски преговори, предаде Ройтерс.

Водещите търговски представители на страните-членки на Световната търговска организация (СТО) започнаха преговорите си за подписване на споразумение, което може да даде тласък от 1 трлн. долара на глобалната търговия, пише ABC News.

Срещата на високото ниво в Бали, Индонезия, има за цел да опрости митническите процедури между страните-членки.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

"Въпреки че все още всичко е възможно, шансовете за постигане на споразумение са по-скоро малки", отбеляза Матиас Хебъл, търговски експерт в Asian Development Bank Institute.

Крайната цел е постигането на единни търговски правила сред 159-те страни, които членуват в организацията. Според данните на СТО облекчаването на митническите бариери би увеличило общия размер на световната търговия до 23 трлн. долара спрямо настоящите оценки за малко под 22 трлн. долара.

"Знаем, че това не е лесна задача", заяви бразилският външен министър Луиш Алберто Фигуейредо Машадо.

"Сега обаче сме тук. Тук сме, за да се направи нещо. Готови сме да направим всички възможни усилия, за да напуснем Бали с постигнато споразумение", допълни той.

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Критиците на правилата на СТО смятат, че идеята може да попречи на страните да изграждат собствени приоритети в сферата на защитата на околната среда, правата на служителите, продоволствената сигурност и други области.

По думите им резки намаления на тарифите за внос може да унищожат цели индустрии, което ще доведе до загуба на работни места както в богатите, така и в бедните страни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес