Спорове заради хранителни субсидии увеличиха протоворечията сред членовете на Световната търговска организация в четвъртък, което прави малко вероятно подписването на нова търговска сделка, след като остава само един ден до края на преговорите, предаде Стандарт нюз.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
След 12 години на безплодни преговори, дипломати предупредиха, че провал на срещата тази седмица на индонезийския курортен остров Бали ще унищожи доверието в организацията, след като развитите страни се обръщат към регионалните и двустранните търговски преговори, предаде Ройтерс.
Водещите търговски представители на страните-членки на Световната търговска организация (СТО) започнаха преговорите си за подписване на споразумение, което може да даде тласък от 1 трлн. долара на глобалната търговия, пише ABC News.
Срещата на високото ниво в Бали, Индонезия, има за цел да опрости митническите процедури между страните-членки.
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
"Въпреки че все още всичко е възможно, шансовете за постигане на споразумение са по-скоро малки", отбеляза Матиас Хебъл, търговски експерт в Asian Development Bank Institute.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Крайната цел е постигането на единни търговски правила сред 159-те страни, които членуват в организацията. Според данните на СТО облекчаването на митническите бариери би увеличило общия размер на световната търговия до 23 трлн. долара спрямо настоящите оценки за малко под 22 трлн. долара.
"Знаем, че това не е лесна задача", заяви бразилският външен министър Луиш Алберто Фигуейредо Машадо.
"Сега обаче сме тук. Тук сме, за да се направи нещо. Готови сме да направим всички възможни усилия, за да напуснем Бали с постигнато споразумение", допълни той.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?
Критиците на правилата на СТО смятат, че идеята може да попречи на страните да изграждат собствени приоритети в сферата на защитата на околната среда, правата на служителите, продоволствената сигурност и други области.
По думите им резки намаления на тарифите за внос може да унищожат цели индустрии, което ще доведе до загуба на работни места както в богатите, така и в бедните страни.