Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ракети поразяват най-важните градове в Тайван: Китай публикува симулация (ВИДЕО)

25 май 2024, 10:19 часа • 6217 прочитания

Китайските действия в рамките на военното учение "Joint Sword-2024A" се провеждат и на пропагандно ниво. Става въпрос за действия, които вече бяха счетени от Тайван за провокация.

Китайското източно военно командване публикува видеоклипове, които показват анимирана симулация на ракетни атаки срещу най-важните тайвански градове - Тайпе, Гаосюн и Хуалиен. В тези градове има или големи пристанища, или държавни агенции и военни съоръжения. За Тайпе е ясно - столицата на Тайван, но Гаосюн е ключова база за тайванските военноморски сили, а Хуалиен е пристанището, където би могла да дойде американска/чуждестранна военна логистика, пише в седмичния обзор на ISW (американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната). ISW добавя, че учението е най-голямото китайско такова досега с цел Тайван.

Информацията се появи в руски военни телеграм канали, включително беше препубликувана от популярния руски военен телеграм канал "Рибар", създаден от бившия говорител на руското военно министерство Михаил Звинчук.

Още: След китайската провокация: Тайван вдигна самолети и обяви бойна готовност

Протести в Тайван

Междувременно в Тайван има сериозни протести заради законопроект, с който се счита, че управлението на острова ще се доближи до това в Хонконг - в изгода и по вкуса на Китай. Става въпрос за законопроект, с който местният парламент (Законодателен юан) ще може да призове всеки да дава показания пред разследваща комисия и ако откаже или комисията прецени, че лъже, да понесе наказания. Предложението за законопроекта е на свързваната с Китай партия Гоминдан и Тайванската народна партия, които са втора и трета политическа сила в Тайван. Демократичната тайванска партия е твърдо против законопроекта.

Заради предложението имаше дори бой в местния парламент - а възраженията са основно защото този закон може да принуди държавни служители и военни да говорят за държавни тайни или дори да има политически натиск срещу хора с възгледи, които не са угодни на съответната комисия. На 28 май трябва да продължи процедурата по гласуване на законопроекта - всичките му текстове дори не са ясни публично, има "секретна част". А всичко случващо се е продължение на политическите разделения между управляващи и опозиция относно статута на Тайван - новоизбраният президент Уилям Лай беше обвинен от Китай като "сепаратист" заради речта му при встъпването в длъжност.

Нашествието на Китай в Тайван може да започне още през юни тази година

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес