Демонстранти срещу правителството на Хонконг нахлуха в сградата на местния парламент - Законодателния съвет, в полуавтономната територия и развяха знамето от епохата на британския колониализъм.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Флагът с британските цветове беше развят от трибуната на местния парламент. Акцията бе проведена късно снощи - в деня, в който се чества годишнината от връщането на Хонконг от Великобритания на Китай - 1 юли 1997 година, предаде Франс прес.
По-късно полицията си върна контрола върху сградата, след като използва сълзотворен газ, за да принуди демонстрантите да напуснат.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Преди това властите отправиха ултиматум, който протестиращите не изпълниха. Законодателният съвет издаде разпореждане протестиращите да напуснат незабавно, но не уточни какво ще се случи, ако не го направят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Катар "екзекутираха" скъпа кола на пътен джигит (ВИДЕО)
Още: Голям пожар в строяща се сграда в Тайван, има загинали (ВИДЕО)
Междувременно Европейският съюз призова за избягване на насилието и за започване на диалог в Хонконг след щурмуването на парламента от протестиращите.
"Действията на малка група хора не са показателни за преобладаващата част от демонстрантите, които бяха мирни", заяви ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини.
Какво се случи
Още: "Не забравяйте Сирия": 8 години от убийството на руския посланик в Анкара (ВИДЕО 18+)
Още: Путин за Сирия: Всички в региона имат интерес нашите военни бази да останат
Десетки протестиращи нахлуха в сградата като счупиха блиндирани стъкла след обсада от няколко часа.
Зданието беше щурмувано от маскирани протестиращи с каски. Групичка, съставена главно от студенти, използва метална количка, пръти и части от скеле, за да разбие укрепените стъклени врати, който накрая поддадоха.
Демонстрантите скандираха лозунги, изписаха графити, унищожиха снимки на известни политици и седнаха на банките на законодателите в израз на предизвикателство към Китай заради излязло от контрол негодувание от законопроект за екстрадицията, предаде Ройтерс.
Някои носеха пътни знаци, други бяха нагънали метални листове и бяха взели части от скеле, а около сградата в центъра на финансовия квартал се бяха стекли хиляди хора.
Правителството призова за незабавен край на насилието и каза, че е спряло всякаква работа по законопроекта за екстрадиция, който автоматично ще бъде отменен през юли догодина. То осъди "крайното насилие", използвано от протестиращите, за да влязат в сградата на парламента, предаде АФП.
Някои демонстранти отстраниха железни решетки, които обезопасяваха части от сградата на парламента.
На транспаранти, поставени на надлези в района на протеста, се четеше "Освободете Хонконг".
Демонстранти, омотани във фолио, за да предпазят кожата си от сълзотворен газ, още веднъж парализираха части от азиатския финансов център и окупираха пътища, които преди това бяха блокирали с метални бариери.
Подкрепяната от Пекин ръководителка на регионалната власт Кари Лам отказва да подаде оставка в тази безпрецедентна реакция срещу правителството. Това е най-голямото народно предизвикателство за китайския президент Си Цзинпин от идването му на власт през 2012 г.
"Липсата на чуваемост, която наблюдавам у правителството този път, въпреки протестите, е наистина тревожна. Пълното незачитане на волята на хората е това, което ме тревожи", каза британски адвокат, който работи в Хонконг от 30 години. - "Ако този законопроект не бъде изоставен, няма да имам друг избор, освен да напусна Хонконг".