Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Президентът на Израел: Готови сме за ново примирие в замяна на освобождаването на заложници

19 декември 2023, 17:37 часа • 1342 прочитания

Президентът на Израел Исак Херцог се срещна с посланици в резиденцията си в Йерусалим на 19 декември и обяви, че Израел е готов за втора пауза в боевете в замяна на освобождаването на още заложници.

Още: Тонове фалшив мед от Турция

Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент

Предишната 7-дневна пауза миналия месец върна около 105 заложници в Израел.

"Количеството на хуманитарната помощ може да се утрои мигновено", каза още Херцог, отбелязвайки, че Израел инспектира стотици камиони на КГПП Ницана всеки ден, но че ООН и други партньори на място не успяват да се справят, което води до това, че в Газа влизат само до 100-125 камиона дневно, цитира го The Times of Izrael.

Още: Франция ще санкционира екстремистки израелски заселници

Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут

Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст

ООН отхвърли това твърдение, заявявайки, че израелските бомбардировки са направили много трудно безопасното доставяне на помощта. САЩ твърдят, че препятствието се дължи на отказа на Израел да отвори отново своя КГПП Керем Шалом. САЩ убедиха Израел да предприеме тази стъпка и в неделя близо 200 камиона с помощ влязоха в Газа за първи път след примирието.

"Можете лесно да утроите броя на камионите, ако имаше достатъчно усилия от страна на ООН и нейните партньори. Светът трябва да знае, че можеше да има десетки хиляди тонове хуманитарна помощ на ден повече за Газа“, репликира Херцог.

Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи

Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота

Още: Израел сменя тактиката в Ивицата Газа след разговори с Пентагона

В съобщение на израелското правителство се казва, че Исак Херцог е посочил отново, че Израел не е във война с палестинския народ, а с терористичната организация "Хамас".

Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас

Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник

"Мога отново да повторя, че Израел е готов за нова хуманитарна пауза и допълнителна хуманитарна помощ в замяна на освобождаването на заложниците. И отговорността е изцяло на ръководството на "Хамас"", каза Херцог пред посланиците.

Още: САЩ, Катар и Израел обсъждат нова сделка за освобождаване на израелски заложници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес