Правителството на Австралия, настроено благоприятно към използването на въглища, заплаши с нови сурови наказания за „апокалиптичния“ екоактивизъм, тъй като глобалната вълна от климатични протести става все по-разрушителна за доходоносното добивно производство на страната, съобщи AFP.
Премиерът Скот Морисън каза пред орган за минно дело, че неговото консервативно правителство търси начини за законодателство срещу активисти, ангажирани с "вторични бойкоти", или притискане на фирми да не се занимават с индустрията за енергийни ресурси.
"Работим за определяне на сериозни механизми, които могат успешно да защитят от тези егоистични практики, които застрашават поминъка на други австралийци", заяви Морисън по време на събитие в богатия на минерали щат Куинсленд.
"Правото на протест не означава, че има неограничен лиценз за разстройване живота на хората и неуважение към вашите сънародници австралийци."
Морисън изостри риториката си след изненадващата победа на изборите в началото на тази година. Малко след вота беше дадена зелена светлина за огромна нова мина за въглища в Куинсленд.
Обгърнатата от противоречия мина Адани отдавна е гръмоотвод за екоактивистите в Австралия, като природозащитниците отправят критики към фирмите, които се занимават с предприятието.
Морисън маркира групировки, които призовават за такива бойкоти, като „коварна заплаха“ за икономиката, чиято дейност правителството му няма да позволи „да остане без проверка“.
"Има нови заплахи за бъдещето на ресурсния сектор, които се появиха", каза той.
"Нова порода радикален активизъм е в ход. Апокалиптична като изказ. Не може да се направи компромис. Всичко или нищо. Алтернативните гледни точки не са разрешени", заяви премиерът, който навремето размаха бучка въглища в парламента в подкрепа на индустрията
Правителството на Морисън решително отхвърля призивите за по-мащабни действия за ограничаване на емисиите на парникови газове, като настоява, че Австралия ще изпълни целите, определени в глобалните споразумения, без да подкопава своя ключов минен сектор.