Екип от 10 учени ще пътува до Ухан, за да разследва произхода на Covid-19 през януари, съобщи Световната здравна организация (СЗО). Преди близо година през декември 2019 г. Китай алармира СЗО за случаи на „вирусна пневмония“ в град Ухан. Опасенията, че вирусът се е разпространил от животни върху хора, доведоха до затварянето на мокрия пазар в Ухан от китайските власти. Американският президент Доналд Тръмп твърди, че Институтът по вирусология в Ухан е източникът на вируса и редовно критикува ранната реакция на СЗО на пандемията, пише London Evening Standard.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Но американските разузнавателни агенции развенчаха конспиративните теории, заявявайки, че са стигнали до заключението, че коронавирусът „не е създаден от човека или генетично модифициран“, предаде агенция Фокус.
Фабиан Лиендерц от германския институт „Роберт Кох“, който е и биолог в екипа, който ще пътува до Ухан през новата година, заяви, че стремежът за определяне на произхода на вируса не е свързан с приписването на вина, а с опит за предотвратяване на бъдещи епидемии.
Той каза пред Асошиейтед прес: „Наистина не става въпрос за намиране на виновна държава. Става въпрос за опит да разберем какво се е случило и след това да видим дали въз основа на тези данни можем да се опитаме да намалим риска в бъдеще."
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Д-р Лиендерц каза, че изследователската мисия се очаква да продължи четири или пет седмици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Катар "екзекутираха" скъпа кола на пътен джигит (ВИДЕО)
Още: Голям пожар в строяща се сграда в Тайван, има загинали (ВИДЕО)
Той обясни, че учените ще изследват медицински примери и рентгенови лъчи от преди първото известно огнище, за да видят дали коронавирусът е циркулирал по-рано.
Изследователите също така ще вземат проби от прилепи и други видове, докато се опитват да определят при кое животно вирусът може да е възникнал за първи път.
Вирусът отне живота на повече от 1,6 милиона души по целия свят, включително над 300 хиляди в САЩ, сочи данните от Университета Джонс Хопкинс.
Още: "Не забравяйте Сирия": 8 години от убийството на руския посланик в Анкара (ВИДЕО 18+)
Още: Путин за Сирия: Всички в региона имат интерес нашите военни бази да останат
Потвърдените инфекции в световен мащаб надхвърлиха 73 милиона, като 16 милиона от тях са в САЩ, но се смята, че истинските числа са много по-високи поради ограничените тестове, разликите в преброяването на мъртвите и укриването от някои правителства.