Министерството на външните работи на Турция реагира на решенията, приети на срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на ЕС на 23-24 юни 2022 г. "Със съжаление трябва да отбележим, че срещата на върха на ЕС демонстрира отношение, откъснато от фактите за нашата страна", се казва в изявление на министерството, цитирано от БГНЕС.
"За съжаление решенията, приети на срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз (ЕС), която се проведе в Брюксел на 23-24 юни 2022 г., показват предубедено, лишено от визия и откъснато от реалността отношение към нашата страна. Това е доказателство, че ЕС отново не може да излезе от омагьосания кръг по отношение на Турция.
Недопустимо е ЕС да се опитва да легитимира максималистични тези за Източното Средиземноморие и Егейско море, които противоречат на международното право. По същия начин е странно мълчанието на ЕС по отношение на действията на Гърция, които противоречат на международното право, като претенциите ѝ за 10 мили въздушно пространство, въоръжаването на островите и практиките за отблъскване (на мигранти). Тези решения не само не допринасят за решаването на проблемите, но и вредят на регионалната стабилност.
Въпреки че Турция винаги е поддържала позицията си в подкрепа на международното право и добросъседските отношения, да се отговори на този подход на нашата страна с преднамерена стратегия на напрежение и ескалация е пример за пълна неискреност.
ЕС трябва да осъзнае, че процесът на присъединяване на Турция и ползите, които ще бъдат извлечени от сътрудничеството с нея, не бива повече да стават заложници и да бъдат принасяни в жертва на недалновидните, незаконни и максималистични претенции на Гърция и кипърската гръцка администрация на Южен Кипър. По същество това се налага от общите интереси на ЕС.
От друга страна, ние сме доволни, че срещата на върха призна Украйна и Молдова за страни-кандидатки и даде на Грузия перспективата за членство в ЕС. Разочароващо е обаче, че преговорите за присъединяване с Албания и Северна Македония, които вече са страни кандидатки, все още не са започнали. Смята се, че е в интерес на по-широката европейска география, включително на Балканите, Босна и Херцеговина да получи статут на страна кандидатка възможно най-скоро.
Турция счита, че ЕС трябва да се ангажира искрено с всички страни-кандидатки и да ускори процеса на присъединяване въз основа на заслугите", се казва в изявлението.