08:21 пет  11 апр 2025

ООН поиска от Турция да приеме още бежанци на фона на кризата в Идлиб

21 февруари 2020, 07:30 часа • 1902 | прочитания

ООН призова Турция и другите съседни на Сирия страни да приемат по-голям брой бежанцил Това стана на фона на военните действия в Идлиб, които накараха стотици хиляди хора да напуснат домовете си, предаде AFP, цитирана от "24 часа".

Още: След като възобнови огъня в Газа: Израел освободи палестински затворници

Още: Китайският юан се срива стремглаво надолу, стигна до нивото от началото на световната финансова криза от 2007-2008 година

Върховният комисариат на ООН за бежанците поиска също в съобщение "спешни действия, за да се даде възможност на хората, хванати в капан в конфликта, да достигнат до безопасни места".

Според ООН конфликтът в Северозападна Сирия е стигнал "ужасяващо ниво" и е причинил бягството на 900 000 души от началото на военната офанзива на силите на режима на Башар Асад през декември.

Според Върховния комисариат на ООН за бежанците повечето от тези хора се намират в провинциите Идлиб и Алепо при трудни зимни условия.

Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат

Още: За заплахи и изнудване: Арестуваха двама известни турски опозиционни журналисти

Ние трябва да постигнем прекратяване на боевете и трябва да можем да получим достъп до сигурност, за да запазим човешките животи, заяви върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди в съобщение до медиите.

Както по-рано, в моментите на криза аз отправям също призив към съседните страни, включително Турция, за това да разширят приема, за да може хора, намиращи се в голяма опасност, да могат да намерят убежище, дори и ако възможностите и подкрепата на широката общественост там са подложени вече на тежко изпитание, добави той.

Тези страни са приели вече 5,6 милиона бежанци, от които 3,6 милиона се намират в Турция, и върховният комисар за бежанците иска тези правителства да бъдат допълнително подкрепени от международната общност.

Според Върховния комисариат за бежанците над четири милиона цивилни, от които половината са вътрешно разселени лица, се намират сега в Северозападна Сирия.

Още: Пекин с първа официална реакция след заловените на фронта в Украйна китайски граждани (ВИДЕО)

Още: Китай обвини САЩ в "шантаж" и "ограбване" на Панама

Хуманитарните организации се опитват да им окажат помощ, най-вече чрез изпращането на палатки и материали за спешна помощ през Турция.

Ще бъда ясен, посочи Гранди. Като хуманитарни агенции, ние полагаме усилия да спасим човешки животи, но полето за тези усилия само се стеснява. На фона на такива страдания хуманитарната помощ не трябва да бъде единственият отговор, посочи още експертът.

Ще се стигне ли до война между Турция и Русия заради Сирия, четете в този материал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес