Саудитска Арабия е виновна за убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в Турция миналия октомври според доклада на специалния докладчик на Съвета на ООН по правата на човека относно извънсъдебните екзекуции Агнес Каламард.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)
В доклада се посочва, че има „достоверни доказателства свързват саудитския принц с убийството на убития журналист“, предаде БГНЕС.
„Има достатъчно доказателства, които дават основание за по-нататъшно разследване на индивидуалната отговорност на високопоставени служители на Саудитска Арабия, включително на престолонаследника“, заяви специалния докладчик.
В доклада се подчертава, че "не се прави никакво заключение относно вината. Единственото заключение е, че има достоверни доказателства, заслужаващи по-нататъшно разследване от подходящ орган дали прагът на наказателна отговорност е постигнат".
Още: Расте броят на жертвите на пожара в хотел в турския ски курорт
Още: Деца, изиграли младоженци в детска градина в Китай, се ожениха 20 години по-късно (ВИДЕО и СНИМКИ)
Каламард каза още, че е открила доказателства, че "самият Хашоги е бил напълно наясно с правомощията на престолонаследника и страха от него."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изплашиха го фойерверките: Слон стъпка петима души в Тайланд (ВИДЕО)
Още: В Беларус си играят на избори: Започнаха гласуването за президент
Документът бе публикуван в навечерието на официалното представяне на оценката на резултатите от разследването на убийството на Хашоги по време на 41-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека в Женева. Заключенията на специалния докладчик на ООН ще бъдат обявени пред Съвета на 26 юни, информира РИА Новости.
Агнес Каламард призовава личните активи на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман да бъдат обложени със санкции, докато не се докаже, че той не е отговорен за убийството на журналиста.
Властите на Саудитска Арабия многократно заявяват, че провеждат собствено разследване, а също така отхвърлят международното разследване на този случай и участието на други страни в него.
Още: Китай инсталира рекордно количество мощности за възобновяема енергия през 2024 г.
Още: "Си привика на инструктаж вицекраля на своята колония": Си Дзинпин проведе с Путин ВИДЕО разговор
"Убийството на Хашоги е извънсъдебно деяние, за което отговаря Кралство Саудитска Арабия. Опитът за отвличането му също представлява сам по себе си нарушение на международното право в областта на правата на човека", се казва в документа.
Каламард призова генералния секретар на ООН Антонио Гутериш да „започне международно криминално разследване за убийството на Хашоги за съставяне на плътни досиета на всеки от предполагаемите извършители. Тя заяви, че е установила, че досега провежданите от Саудитска Арабия и Турция разследвания "не отговарят на международните стандарти относно разследването на незаконни смъртни случаи".
Тя също така призова ФБР в Съединените щати, на които Хашоги е жител, да започнат разследване на случая, ако все още не е направено, "и да продължи наказателното преследване в Съединените щати, както е прието".
За разследването си Каламард съобщи, че наред с други неща, тя е гледала кадри от консулството на самото убийство.
Докладът идентифицира по име 15 души, за които Калард съобщава, че са част от мисията за убийството на Хашоги и заявява, че много от тях не са в списъка на 11-те неназовани заподозрени, изправени пред съдебен процес зад затворени врата. Докладът също установява, че има доказателства, че "Саудитска Арабия умишлено е използвала консулски имунитет, за да забави турските разследвания, докато местопрестъплението не бъде напълно почистено."
"С оглед на моята загриженост относно справедливостта на процеса срещу 11-те заподозрени в Саудитска Арабия, призовавам за спиране на процеса," заявява Калард в доклада.
Журналистът на The Washington Post Джамал Хашоги, живеещ в САЩ от 2017 г., изчезна в Турция на 2 октомври 2018 г., след като влезе в сградата на Генералното консулство на Саудитска Арабия в Истанбул. В нощта на 20 октомври държавните медии на Саудитска Арабия разпространиха послание на главния прокурор на страната, че според предварителните данни Кашоги е мъртъв, а разправия със служители на консулството е довела до смъртта му.
Прокуратурата в Истанбул заяви, че убийството на Хашоги е умишлено, а тялото на журналиста е било разчленено и унищожено, след като е бил удушен в генералното консулство. Турция изисква от Саудитска Арабия да екстрадира извършителите, както и информация за местонахождението на тялото на Хашоги. Според Саудитската генерална прокуратура, 21 души са били задържани в случая с убийството на Хашоги. За петима преки участници в убийството прокуратурата поиска смъртно наказание.