Турският президент Реджеп Тайип Ердоган официално насрочи парламентарните и президентските избори в страната за 14 май. "С правомощията, дадени ми от член 116 от нашата конституция, подписах указа за подновяване на изборите на 14 май, които трябваше да се проведат на 18 юни 2023 г.", заяви той в президентския комплекс в столицата Анкара.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
"Нашата предизборна програма отново ще се състои от лекуване на раните на жертвите на земетресението и компенсиране на икономическите и социалните щети от това бедствие", добави Ердоган.
Изборите могат да се окажат най-значимият вот в страната от десетилетия насам. Те ще определят дали страната ще поеме по по-демократичен път или ще продължи да следва все по-авторитарния курс, съобщи Евронюз, цитирани от БГНЕС.
ОЩЕ: Ердоган обеща Турция да излекува раните си след земетресенията до една година
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Ердоган управлява Турция от 2003 г. насам, първо като министър-председател, а след това и като президент от 2014 г. Тазгодишните избори може да се окажат най-предизвикателните за него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
По-рано тази седмица опозиционните партии в Турция приключиха с дебатите и се споразумяха да номинират лидера на светската опозиция Кемал Кълъчдароглу за свой общ кандидат срещу президента Ердоган.
Ако никой от кандидатите не получи повече от 50% от гласовете, на 28 май ще се проведе втори тур на президентските избори. Първоначално президентските и парламентарните избори бяха планирани за 18 юни, но правителството ги премести, за да не съвпаднат с поклонението Хадж, приемните университетски изпити и началото на летния ваканционен сезон.
Турция се бори с проблемна икономика, нарастваща инфлация и последиците от мощното земетресение, при което загинаха повече от 46 000 души, а стотици хиляди в 11 турски провинции се приютиха в палатки или временни жилища. Мнозина критикуват реакцията на правителството на Ердоган относно земетресението и го обвиняват, че не е успяло да подготви застрашената от земетресения страна за очаквано бедствие. Експертите посочват, че слабата регулация на строителните норми е основна причина за смъртоносните последици от земетресението.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник