Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оценка от САЩ: Китай се готви за бъдещи войни

25 август 2023, 11:55 часа • 2839 прочитания

Изданието "Ръкописът на червеното знаме", контролирано от Китайската комунистическа партия (ККП), наскоро публикува статия за необходимостта от възстановяване на духа на "революционния патриотизъм", въплътен от китайските военни по време на Корейската война. Съдържанието на статията показва, че създаването на идеологическа съгласуваност сред ръководството на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) става все по-необходимо за подготовката за бъдещи войни, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

В статията от 14 август, озаглавена "Пренасяне на великия дух на войната за съпротива срещу американската агресия и подпомагане на Корея", се обсъждат героизмът и патриотизмът на китайските народни доброволци. Той предава и уроците за насаждане на революционно мислене, които китайският народ трябва да пренесе в съвременността.

Още: Китай прояви агресия срещу филипински лодки, докато САЩ кръжаха в небето

Кои са слабостите на китайската армия?

Основната аудитория на "Ръкописът на червеното знаме" включва ръководството на НОАК, теоретиците на ККП и обикновените партийни кадри. Читателите на тази статия вероятно ще разпознаят, че оценките ѝ за състоянието на съвременната китайска армия отразяват няколко самокритики, които могат да бъдат проследени до 2012 г., когато Си Дзинпин заяви намерението си да повиши бойните способности на НОАК във всички служби.

Снимка: Getty Images

Най-често споменаваната слабост в академичните списания на НОАК и публикации като PLA Daily е липсата на ефективно ръководство на армията. Една от най-често цитираните критики е известна като "Петте неспособности", според която много офицери от НОАК не са способни да преценяват ситуациите, да разбират намеренията на висшестоящите органи, да вземат оперативни решения, да разполагат войски или да се справят с неочаквани ситуации.

Това описание е в ярък контраст с героичните исторически фигури, разгледани в статията от 14 август. В НОАК се отделя значително внимание на реформирането на идеологическото образование и политическата работа, за да се внушат патриотични ценности в редиците на войниците. Макар че това може да доведе до по-тясно придържане на бъдещите поколения лидери на НОАК към партийната идеология, настоящите усилия за образователна реформа не решават в пълна степен проблемите в сегашното ръководство на китайската армия, пише ISW.

Още: Кандидат-президентът на демократите в Тайван ядоса Китай с думи за запазване на статуквото

Как Си Дзинпин опитва да върне духа на войната?

Времето, в което е публикувана статията, отразява постоянната актуалност на тези идеи и тяхното значение за НОАК сега. В речта си от октомври 2020 г., посветена на 70-годишнината от влизането на Китай в Корейската война, Си Дзинпин характеризира войната като победа на Китай срещу американската несправедливост и империализъм. Според Си "войнственият дух", проявен от китайците тогава, трябва да води китайския народ към преодоляване на днешните предизвикателства.

След това Си напомни на аудиторията, че понякога е необходимо "да се използва войната, за да се предотврати война", и да се използва военната победа, за да се спечели уважение. Изразът "използване на войната за предотвратяване на война" се отнася до идеята на партията, че ескалацията и по-малките конфликти могат да бъдат полезни инструменти за предотвратяване на мащабен конфликт.

Авторът на статията, Фан Дзин, в продължение на много години изследва теориите за военнополитическата работа от името на Института за изследване на военнополитическата работа към Академията за военни науки. Академията за военни науки е изследователски институт на високо ниво на НОАК. Фан е публикувал над 60 статии по темата, включително по-дълъг материал за уроците от Корейската война.

Китай е обвиняван от САЩ и Запада, че провежда агресивни учения около Тайван, и американското разузнаване не изключва в бъдеще Си Дзинпин да осъществи инвазия на демократично управлявания остров. Пекин счита, че той е част от континентален Китай.

Още: Китай си измисли нов повод да увеличи агресията срещу Тайван

Китай и войната в Украйна: Изводите на Пекин за бъдещето

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес