"Хамас" и нейните съюзници подготвят информационната среда, за да обвинят Израел за евентуална смърт на заложници в Ивицата Газа, особено ако групировката, контролираща анклава, започне да убива заложниците. В момента тя държи 218 от тях - граждани на най-различни страни. Оценката е на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Войната в Израел: Тел Авив на война с Антониу Гутереш, понесе PR удар със заложничка (ВИДЕО)
Ще убие ли "Хамас" заложници?
Военният говорител на "Хамас" Абу Убайда заяви по-рано този месец, че ще убиват заложници в отговор на израелските въздушни удари, което показва готовността на "Хамас" да направи това заради предполагаеми военни и/или политически ползи, анализират американските експерти. Информационна агенция Tasnim - иранската медия, свързана с Корпуса на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) - съобщи на 22 октомври, че "тайната цел" на Израел е да "предизвика убийството на пленени израелци" - според "информирани източници" Говорителят на "Палестинския ислямски джихад" Абу Хамза пък вчера каза, че Израел не обръщал внимание на живота на заложниците.
Още: Листовки над Газа: Израел обещава парични награди на палестинци, съобщаващи за заложниците
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
"Хамас" и съюзническите палестински милиции взеха заложници по време на нападението на 7 октомври, вероятно за да възпрат израелска сухопътна операция в Ивицата Газа или пък да си осигурят някакви отстъпки. Действията и реториката на Израел обаче сочат, че "Хамас" и помощниците ѝ няма да успеят да предизвикат тези желани ефекти. Израел продължава да се подготвя за евентуална сухопътна операция в Ивицата Газа, а Wall Street Journal съобщи, че преговорите с "Хамас" за заложниците са се провалили, след като групировката е поискала в замяна гориво за анклава. Говорителят на Израелските сили за отбрана (IDF) заяви, че горивото няма да влезе там, защото "Хамас" го използва за военната си инфраструктура, добавя ISW.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Снимка: Getty Images
Още: Освободена от Хамас заложничка: Не знаех къде ни държат (ВИДЕО)
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Иран иска да обвини САЩ и Израел в ескалация
В анализа се посочва още, че Иран създава информационни условия, за да обвини САЩ и Израел за евентуална по-нататъшна ескалация на войната и да отклони всякаква отговорност от себе си. Дават се и няколко примера. В официалния уебсайт на върховния лидер Али Хаменей Израел бе обвинен, че се опитва да разпали "директна война срещу Иран с подкрепата на САЩ". Говорителят на Министерството на външните работи Насер Канани заяви на 24 октомври, че Техеран се стреми да запази регионалната "стабилност и сигурност" въпреки "подстрекателството към война" от страна на САЩ и техните съюзници.
Свързаната с Революционната гвардия информационна агенция "Фарс" пък твърди, че атаките на "Оста на съпротивата" (Иран и прокси силите му в Близкия изток) срещу американските бази в Ирак и Сирия имали за цел единствено да възпрат по-нататъшното американско участие във войната между Израел и "Хамас" - т.е. да се спре Вашингтон да предоставя милиарди военна помощ на Тел Авив.
Още: Израелски министър: Ако "Хизбула" нападне, ще отрежем главата на змията в Иран
Иран не търси нов голям фронт във войната, но какво сочат действията му?
Девет неуточнени ирански официални лица заявиха пред базираното в Катар и Лондон издание "Ал Араби ал Джадид", че Техеран подкрепя само "ограничени" и "дребномащабни" атаки на милициите срещу Израел и американските позиции в региона, но няма да се стреми да открива "нов голям фронт във войната". Посланикът на Иран в Русия Казем Джалали последно каза, че отговорността за "всяка ескалация" на конфликта ще падне върху САЩ и Израел.
Още: Стотици чуждестранни бойци, подкрепяни от Иран, чакат по границите на Израел
В същото време „Хизбула“ продължава да атакува израелска територия от Ливан (с финансова и оръжейна подкрепа от Иран). Вчера са отчетени шест нападения по израелски военни обекти. Официални лица от Ливан обаче започват да си противоречат относно възможността войната да се пренесе в страната. Премиерът и командирът на армията поискаха стабилност, но от „Хизбула“ заявиха, че са „в сърцето на битката“ за защита на Ивицата Газа и държат „ръката си на спусъка“.
Снимка: Getty Images
„Ислямска съпротива в Ирак“ – коалиция от подкрепяни от Иран милиции – също продължава с атаките по бази на САЩ в Ирак и Сирия. От 18 октомври насам е имало 15 нападения с дронове и ракети в тази посока.
Подкрепяната от Иран иракска милиция Alwiya Waad al Haq („Бригадите на справедливото обещание“) пък заплаши да нападне американските сили в Кувейт и Обединените арабски емирства.
Междувременно „Хамас“ продължава да обстрелва със същото темпо израелската територия, като имаше взривове и ранени в Тел Авив. Организацията обаче претърпява провал на Западния браг – другата палестинска автономия в Израел, където не може да активира палестински поддръжници да ангажират задълго израелските сили. Вчера там се е провела само една демонстрация, колкото имаше и в деня преди това, в сравнение с десетки отпреди седмица-две.
Анализът отбелязва още, че иранските държавни медии се възползват от израелските и западните съобщения за разногласия между израелския премиер Бенямин Нетаняху и генералите от ЦАХАЛ (Израелските отбранителни сили), както и между Израел и САЩ, за да съживят предвоенните наративи за "изолацията и слабостта на Нетаняху и Израел".
Иранска заплаха към Израел от Йемен: Ще стреляме по кораби в Червено море