Две ракети "Катюша" паднаха в "зелената зона" в Багдад, където се намират правителствени служби и посолства на чужди държави, включително американското, предаде БГНЕС, позовавайки се на информация от РИА Новости.
Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия
Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия
Все още няма информация за жертви и щетите.
От своя страна ливанският телевизионен канал Аl-Mayadeen съобщи, че в центъра на Багдад се чуват сирените за въздушна тревога, включително в посолството на САЩ. На 5 януари зелената зона също бе обстреляна.
Това се случи малко преди Камарата на представителите на САЩ, доминирана от демократите, да обяви, че ще гласува мерки, за да попречи на президента на САЩ Доналд Тръмп да води война с Иран, след като той нареди убийството на Касем Сюлеймани. Намерението беше обявено от председателя на камарата и лидер на демократите там Нанси Пелоси.
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
Пелоси казаи, че демократите ще продължат с действията си, тъй като техните тревоги не били успокоени на брифинг при закрити врата пред конгресмените в сряда от държавния секретар Майк Помпео и други висши служители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)
Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел
"Президентът даде ясно да се разбере, че няма съгласувана стратегия, за да запази безопасността на американския народ, да постигне деескалация с Иран и да осигури стабилност в региона", заяви Пелоси в изявление, цитирано от АФП.
Съгласно Закона за военните сили от 1973 година, администрацията на САЩ трябва да уведоми Конгреса за големи военни действия, но Тръмп, необичайно, продължава да засекретява обосновката си за акцията, в която бе убит влиятелният ирански генерал Сюлеймани по време на пребиваването му в Ирак. Пелоси каза, че следователно Камарата ще гласува, съгласно акта от 1973 година ограничаване на способността на Тръмп да води война срещу Иран. Тя заяви, че Камарата може скоро да обмисли и отмяна на разрешението за употреба на военна сила, одобрено след атаките срещу САЩ на 11 септември 2001 година. Три последователни администрации посочиха това разрешение като правна обосновка за редица военни действия в целия ислямски свят.
Въпреки това, всеки опит за ограничаване на Тръмп вероятно ще има малък шанс за одобрение в Сената, където републиканците имат мнозинство.
Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега
Още: Ето къде самолетите направиха път на слоновете (ВИДЕО)
Стана ясно и, че иракското правителство е привикало иранския посланик, за да поиска обяснение за ракетните атаки от вчера през нощта. Какво стана тогава - припомнете си в този материал!
Междувременно, датският премиер Фредриксен заяви, че някои датски войски, разположени в атакуваната от Иран военната база Айн ал Асад в Ирак, ще бъдат преместени в Кувейт. Става дума за група от около 100 военни инструктори, участващи в обучението на иракските военни. Около 40 други военнослужещи ще останат във военната база.
"Убедени сме, че усилията на коалицията са от решаващо значение за гарантиране на сигурността в региона. В същото време сигурността на нашите войници е наш основен приоритет. Решихме да прехвърлим част от войските си в Кувейт. Важно е да подчертаем, че това е временно решение", заяви Фредриксен.