Новият японски премиер Шигеру Ишиба обяви, че иска да повиши значително минималната заплата в страната, да стимулира потреблението и да увеличи инвестициите, за да подкрепи растежа в четвъртата по големина икономика в света, предаде Франс прес.
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Желания за възраждане на японския растеж
Новоизбраният премиер-консерватор заяви пред парламента, че се стреми на национално ниво постигането на среден минимален доход от 1500 йени (9,30 евро) на час до 2030 г. спрямо 1050 йени (6,50 евро) понастоящем. Така трябва да се смекчи влиянието на инфлацията, която постави под значителен натиск потреблението на домакинствата.
ОЩЕ: Новият японски премиер изрази желание за укрепване на съюза със САЩ
Десетилетия наред в Япония почти нямаше инфлация и дори беше налице дефлация, преди тази ситуация да се промени през последните две години със системно увеличение на потребителските цени на годишна основа, надвишаващо или равняващо се на 2% всеки месец. Това се превърна в основен повод за безпокойство сред домакинствата.
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
"Ще постигнем увеличение на заплатите, което да надвиши скока на цените, укрепвайки индивидуалното потребление и създавайки добавена стойност", заяви Ишиба, който се стреми да преориентира частните спестявания към инвестиране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)
Според японските медии Ишиба е поискал от правителството си да приеме нови мерки за подкрепа на домакинствата с ниски доходи, които се сблъскват с поскъпването на стоки от първа необходимост - от ориз до горива.
Премиерът настоя пред парламента да даде предимство "не само на икономическия растеж, но и на увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, както и на подобряването на личните "задоволство и щастие" на японците чрез "индекс на щастието" в архипелага.
ОЩЕ: Япония на прага на предсрочни избори
Още: След опустошителното земетресение: Мианмар е изправен пред хуманитарна криза
Още: Ново силно земетресение удари Мианмар (ВИДЕО)
Шигеру Ишиба иска и да "възроди" селските райони в страната посредством отделянето на повече финансови средства за местните структури, селското стопанство и туризма.
Каква ще е паричната му политика?
За сметка на това премиерът не засегна темата за паричната политика. Въпреки заявената си по-рано позиция той подчерта, че ситуацията в страната "не е благоприятна за нови повишения на лихвите" от "Банк ъв Джапан" (Bank of Japan), което е в унисон с изявленията на управителя на финансовата институция.
Това изявление доведе до срив на йената, което вероятно ще облагодетелства японския износ, но и ще оскъпи допълнително вносните продукти.