САЩ обвиняват Северна Корея, че тайно снабдява Русия с артилерийски снаряди за войната в Украйна. Освен това Пхенян крие къде са транспортирани, според наскоро разсекретени разузнавателни данни, цитирани от CNN.
Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)
Американски служители смятат, че тайните севернокорейски доставки - заедно с дроновете и други оръжия, които Русия е придобила от Иран - са още едно доказателство, че дори конвенционалните артилерийски арсенали на Москва са намалели по време на 8-месечните бойни действия. Северна Корея се опитва да прикрие доставките, като създава впечатлението, че боеприпасите се изпращат в страни от Близкия изток или Северна Африка, твърди разузнаването на Щатите.
Последните сведения идват около два месеца след като разузнавателната общност на САЩ заяви, че смята, че Москва е в процес на закупуване на милиони ракети и артилерийски снаряди от Северна Корея, за да ги използва на бойното поле.
"През септември КНДР публично отрече, че възнамерява да предостави боеприпаси на Русия", заяви координаторът на Съвета за национална сигурност за стратегическите комуникации Джон Кърби в изявление за CNN. "Нашата информация обаче показва, че КНДР тайно снабдява войната на Русия в Украйна със значителен брой артилерийски снаряди, като същевременно крие истинската дестинация на оръжейните доставки, опитвайки се да придаде вид, че те се изпращат на държави в Близкия изток или Северна Африка".
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
Длъжностните лица не предоставят доказателства в подкрепа на новите твърдения. Разсекретената разузнавателна информация също така не дава подробности за това колко оръжия са част от доставките или как ще бъдат платени.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
"Ще продължим да следим дали тези пратки са получени", заяви Кърби, като отбеляза, че Русия продължава да търси участници като Северна Корея и Иран, за да поддържа агресивната си война в Украйна "на фона на недостига на доставки и ефикасността на международните санкции".
Американски официални лица обаче публично изтъкват предполагаемата сделка като доказателство, че Русия не разполага с оръжия, за да продължи войната. Още преди две седмици директорът на националното разузнаване Аврил Хейнс заяви, че "контролът върху износа принуждава Русия да се обръща към страни като Иран и Северна Корея за доставки, включително безпилотни летателни апарати, артилерийски снаряди и ракети".
В сряда Кърби заяви, че подкрепата от страна на Техеран и Пхенян "няма да промени хода на войната", като САЩ остават ангажирани да предоставят на Украйна постоянна помощ в областта на сигурността. Но сега доставките могат да помогнат на Русия да подсили важна част от военните си усилия. "Това би могло да бъде значителен напредък, тъй като едно от предизвикателствата пред Русия е поддържането на артилерийски огън", заявява Майкъл Кофман - директор на Програмата за изследване на Русия в Центъра за военноморски анализи, който подчертава, че не е запознат с основните разузнавателни данни. "В този момент руската армия вероятно е изхабила милиони снаряди".
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър
Русия "компенсира недостига на жива сила с много по-висока производителност на огъня", казва Кофман - стратегия, която според него "вероятно е струвала много скъпо" и е накарала Русия, подобно на Украйна, да търси по света страни с артилерийски доставки от съветски калибър, които са съвместими с нейните системи.
В седмиците преди получаването на новата информация някои военни и служители на разузнаването са започнали да вярват, че Северна Корея се отказва от споразумението си да предостави оръжия на Русия, обясняват няколко служители пред CNN. Някои официални лица започнали дори да го изтъкват като победа за стратегията на администрацията на Джо Байдън за селективно разсекретяване и оповестяване на някои класифицирани разузнавателни данни. Те смятали, че когато САЩ са оповестили сделката, това е хвърлило нежелана светлина върху транзакция, която Пхенян не е искал да бъде разкрита.
Сега обаче американски служители твърдят, че въпреки отричането от страна на Северна Корея, те смятат, че режимът е продължил с подкрепата си за Москва.
Представители на САЩ твърдят, че ще работят за разкриване и противодействие на доставките за Русия от Иран и Северна Корея и ще се насочат към мрежите, които дават възможност за тези доставки, но не посочват изрично как планират да го направят.
Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви във вторник, че американските военни "са участвали в пресичането" на оръжейни доставки в миналото, но не каза дали се обмислят пресичания на доставки на оръжие в Русия.
ОЩЕ: Сделката между Путин и Ким Чен Ун за Украйна - как КНДР ще помага на Русия