Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова година - положението в Хонконг е старото

01 януари 2020, 15:15 часа • 1424 прочитания

Десетки хиляди протестиращи излязоха по улиците на Хонконг на мащабен митинг в деня на Нова година в стремеж да продължат активността си срещу прокитайския режим и през тази година.

Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир

Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)

Хонконг е сцена от почти седем месеца на размирици, придружени от насилие, с чести сблъсъци между полицията и упорити протестиращи, докато градът се бори с най-голямата си политическа криза от десетилетия.

Въпреки спокойния старт на протеста в сряда, насилието избухна близо до протеста, когато тълпата минаваше през квартал "Ван Чай" на главния остров на финансовия хъб. Полицията използва сълзотворен газ, докато протестиращите действаха с коктейли "Молотов", пише БГНЕС.

Гражданският фронт за правата на човека - групата, която организира похода, получи разрешение за шествието от градските власти, но им беше наредено да го прекратят скоро след началото на сблъсъците.

Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?

Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара

"Полицията ... ни помоли да преустановим митинга", казаха организаторите на маршовете, използвайки мегафони. "Моля, спокойно и бавно напуснете сцената сега."

Облечени в черно и маскирани протестиращи също издигаха импровизирани барикади, докато някои офиси бяха изпочупени следобед.

Още: ООН: Над 1 милион души са се завърнали в Сирия след падането на Асад

Още: Ердоган: Турция е идеалният домакин на преговори за Украйна, искаме траен мир (ВИДЕО)

Безредиците в Хонконг бяха породени от предложение за разрешаване на екстрадиции в континентален Китай, което изведе милиони на улиците през юни миналата година. Оттогава събитията във финансовия хъб се превърнаха в по-голям бунт срещу затягащия контрол на Пекин, от което мнозина от жителите на бившата британска колония се страхуват.

Въпреки продължаващите вълнения, Китай и администрацията на Хонконг отказаха да отстъпят пред исканията на протестиращите, които включват напълно свободни избори в града, разследване за предполагаеми нарушения на полицията и амнистия за близо 6 500 души, арестувани по време на движението - почти една трета от тях на възраст под 20 години.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес