Ирландия, Испания и още няколко държави членки на Европейския съюз обмислят да признаят официално държавата Палестина на 21 май.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Новината съобщи ирландската национална телевизия RTE. Тя идва на фона на засилени пропалестински протести по света, най-вече в кампусите на американските университети, и в навечерието на сухопътна офанзива на израелската армия в Рафах въпреки предупрежденията от хуманитарна катастрофа в Ивицата Газа.
Още: Започва се: Израелската армия влезе с танкове в Рафах и издигна знамена (ВИДЕО)
Кои държави могат да признаят Палестина?
Контактите между Дъблин и Мадрид, както и между Словения и Малта, се засилват с оглед на това страните съвместно да признаят палестинската държавност, съобщи ирландската радио- и телевизионна мрежа. Говорител на ирландския министър на външните работи и отбраната Майкъл Мартин потвърди, че тези разговори продължават.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Според телевизията тези страни изчакват гласуването на Общото събрание на ООН, което може да доведе до признаване на палестинската власт за пълноправен член на организацията.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Известно е, че Ирландия, Словения, Малта и Норвегия подкрепят инициативата за признаване на палестинската държава, която се води от Испания.
Още: Педро Санчес: Испания е готова да признае палестинската държава
От 1988 г. насам 139 от 193-те страни членки на ООН са признали съществуването на палестинска държава, припомня БТА. Понастоящем държавата Палестина е призната от осем членки на Европейския съюз - България, Полша, Чехия, Румъния, Словакия, Унгария, Кипър и Швеция.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Снимка: Getty Images
Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел също беше заявил по-рано, че очаква някои държави от ЕС да признаят официално Палестина.
Още: САЩ наложиха вето на искането на Палестина да се присъедини към ООН
Израелско-палестинският конфликт
Според редица световни лидери решението на конфликта между Израел и Палестина се корени в две отделни държави. Понастоящем Палестинската автономия е държавно образувание в рамките на Израел, което обхваща част от Западния бряг и Ивицата Газа - със "столица" Рамала.
Още: Анализ: Газа се нуждае от план "Маршал“
Палестинската автономия има само ограничени правомощия върху територията, за която претендира, заради засилената заселническа кампания на израелската страна на Западния бряг. На територията действат предимно законите на държавата Израел.
Отделно от това Израел води война в Ивицата Газа срещу "Хамас", започнала след клането на екстремистката организация на израелска територия на 7 октомври 2023 г.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви наскоро, че две държави е „единственото истинско решение“. Подобни изказвания направиха и френският президент Еманюел Макрон, както и лидерите на Австралия, Канада, ЕС (това е позицията и на България), Китай. Израелският премиер Бенямин Нетаняху е твърдо против.
Още: В затвора за какво ли не: Корените на палестинската омраза срещу Израел