В стремежа си да изолира руската икономика от американските санкции, Кремъл направи отказването от разплащанията в долари дългосрочен приоритет, но руските власти ще бъдат принудени да разчитат на зелените пари още известно време.
Още: Достъпът до Еверест се ограничава със закон: Ще пускат точно определени хора
Още: Грешка за 60 млн. долара: САЩ си самопотопиха изтребител, воюващ срещу хутите (ВИДЕО)
От 2013 г. Централната банка на Русия се опитва да намали броя на транзакциите, извършвани в щатски долари, както за вътрешни плащания, така и за външна търговия.
Русия многократно се сблъсква със санкциите на САЩ и ЕС от 2014 г. по разнообразни причини: от анексирането на Крим и войната в Източна Украйна до отравянето на бивш шпионин във Великобритания и намесата в американските президентски избори през 2016 г.
Основната причина поради която Кремъл се фокусира върху отказването от долара (т.нар. дедоларизация) е, че американските санкции са международни – те заплашват всички компании, използващи щатския долар или опериращите държавни дъщерни дружества.
Още: 59 танка "Ейбрамс" за Украйна от Австралия: САЩ мътят водата и пречат
Още: След като Нетаняху се опита да го свали: Шефът на "Шин Бет" подаде оставка
Отказът да използва долара се смята за начин Русия да заобиколи санкциите, според Агате Демарайс, директор по глобалните прогнози в Economist Intelligence Unit. "Дедоларизацията може да е от полза преди всичко за еврото и юана, а Руската централна банка също увеличава дела на активите си в тези две валути", заяви Демарайс пред CNBC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кашмир - напрежението между три ядрени сили ескалира. Сценариите за Хималаите
Още: Смъртоносна атака в Йемен: Трупове покрити с прах и отломки (ВИДЕО)
За да предотврати потенциалните санкции, които откъснаха Русия от международни финансови канали (като SWIFT), Москва създаде собствена банкова платежна система – "Мир".
Руските власти работят още по-активно за подписване на суапови валутни сделки, които позволяват директна търговия между две държави с местни валути, вместо обичайното разчитане на долари. "Не е изненадващо, че Русия е сключила сделки за валутен суап със страни, които в момента имат лоши отношения със САЩ, включително Иран, Турция и Китай", отбелязва Демарайс.
Още: Заради Кашмир: Армиите на Пакистан и Индия в повишена бойна готовност
Още: Доказано: Тръмп е излъгал за ключов разговор със Си Дзинпин