Намаляването на населението на Китай ще се ускори през 2023 г., сочат официални данни, като по този начин ще се удължи низходящата тенденция след повече от шест десетилетия на растеж, докато страната се бори с надвисналата демографска криза.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Някога най-многолюдната страна в света, Китай беше изпреварен от Индия миналата година, като сега Пекин се опитва да стимулира спадащата раждаемост чрез субсидии и пропаганда за насърчаване на раждаемостта.
"Към края на 2023 г. населението на страната е 1 409,67 млн. души, което е с 2,08 млн. души по-малко в сравнение с това в края на 2022 г.", заяви Националното статистическо бюро на Пекин (НСБ).
Миналогодишният спад е повече от два пъти по-голям от спада, отчетен за 2022 г., когато страната е загубила 850 000 души, тъй като населението ѝ се е свило за първи път от 1960 г. насам.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
"През 2023 г. броят на ражданията е бил 9,02 млн. с коефициент на раждаемост 6,39 на хиляда", заяви НБС, което е спад спрямо 9,56 млн. раждания през 2022 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
През 2016 г. Китай прекрати строгата си "политика на едно дете", наложена през 80-те години на миналия век поради опасения от свръхпренаселеност, а през 2021 г. започна да разрешава на двойките да имат по три деца.
Но това не успя да обърне демографския срив в страната, която отдавна разчита на огромната си работна сила като двигател на икономическия растеж, предава БГНЕС.
Причините
Мнозина обвиняват за намаляването на раждаемостта нарастващите разходи за живот, както и нарастващия брой жени, които започват работа и се стремят към висше образование.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
"Тенденцията за намаляване на населението на Китай е невъзможно да се обърне", казва Хе Яфу, независим китайски демограф, пред АФП.
"Дори и да се насърчи раждаемостта, не е възможно коефициентът на плодовитост в Китай да се повиши до нивото на заместване на населението, защото сега младото поколение е променило из основи концепцията си за раждаемостта и като цяло не желае да има повече деца", каза Хе.
За да отложи икономическата криза, тъй като броят на възрастните в трудоспособна възраст намалява, той заяви, че правителството трябва да въведе повече стимули, включително субсидии за отглеждане на деца, "да развие универсални услуги за грижи за деца и да увеличи броя на децата под тригодишна възраст, които постъпват в детски градини".
ОЩЕ: Китайската икономика нарасна, но с най-бавния годишен темп от 1990 г. насам