Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси отпътува от Тайван, с което приключи спорното посещение, на което Пекин отговори със заплахи и военни учения, предава АФП.
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
82-годишният депутат помаха на чакащите високопоставени лица на летище "Songshan" в Тайпе, преди да се качи на американски военен самолет.
Припомняме, че вчера Нанси Пелоси кацна в Тайван въпреки многобройните предупреждения на Китай от последните дни и неодобрението на Белия дом за визитата. Самолетът й е бил ескортиран от американски изтребители и самолетоносачи.
Пелоси до последно не потвърждаваше дали ще посети острова, който Пекин обявява за свой.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
„САЩ няма да изостави Тайван“ – това бяха думите на Пелоси, която се срещна с президентката на Тайван – Цай Ин-уън. Визитата на високо ниво предизвика огромно напрежение между Пекин и Вашингтон, тъй като Китай смята островната демокрация за своя територия и твърди, че тази среща на високо ниво в Тайпе е знак, че Щатите подкрепят независимостта на Тайван. Пелоси не обяви страната като част от тихоокеанската си обиколка, но кацна в тайванската столица, посети парламента, след което проведе срещата с Цай Ин-уън. Тя обяви, че подкрепата на САЩ към Тайван е "ключова“ и решителността на Америка да съхрани демокрацията в страната, остава „желязна“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Цай удостои Нанси Пелоси с един от най-важните граждански ордени като символ на благодарност към подкрепата на Вашингтон. Тя описа председателя на долната камара в Конгреса като „дълбоко вдъхновяваща фигура“, която от дълго време защитава свободата и правата на човека.
Междувременно Китай вече предприе конкретни стъпки срещу Тайван заради Пелоси. Пекин забрани вноса на някои продукти от острова като цитрусови плодове и риба, постави пречки и пред редица бизнеси. Тези мерки следват и военната реакция, когато китайските власти обявиха, че ще проведат тридневни учения в моретата около Тайван. Те започват в четвъртък. Пекин заяви, че чуждестранни кораби и самолети не могат да влизат в тези зони по време на ученията, което бе описано от тайванското Министерство на отбраната като ефективна блокада на острова.
Малко преди срещата на Пелоси и Цай управляващите на острова обявиха, че армията е в ниво на готовност. Властите ще задействат план, за да осигурят „безопасността и стабилността около острова“ – като отговор на китайските учения. Правителството заяви, че гражданите трябва да бъдат убедени в своята сигурност.
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка