Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 40 млн. души по света живеят в робство

20 септември 2017, 08:00 часа • 1734 прочитания

Над 40 млн. души по света са жертва на робство. Това показват данни от съвместен доклад на Международната организация на труда (МОТ) и австралийската неправителствена организация Walk Free Foundation, изготвен със съдействието на Международната организация по миграция (МОМ).

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

„По оценки 40,3 млн. души са жертви на съвременно робство през 2016 г. Това означава, че през всеки един от дните на 2016 г. над 40 млн. мъже, жени и деца са били принудени да се трудят въпреки волята си или са били принудени да живеят в принудителен брак, за който не са давали съгласието си“, посочват авторите, цитирани от ТАСС.

Според тях принудителна работа извършват 24,9 млн. души, а в принудителен брак са 15,4 млн. души.

„Когато има над 24,9 млн. души, работещи под заплаха или принуда в земеделието, рибарството, строителството и индустрията със сексуални услуги, но въпреки това според ООН само 63 000 души жертви на робство са съобщени на властите, то пропастта между проблема и недостатъчния му отговор става изключително ясна“, заяви Фиона Дейвид, изпълнителен директор на международния изследователски отдел на Walk Free Foundation, цитирана от в. „Гардиън“.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Данните на доклада показват също, че „непропорционално висок“ е броят на жените и момичетата, които живеят в робство. Това са 28 млн. души или 71% от всички. Те представляват 99% от жертвите на индустрията със сексуални услуги и 84% от жертвите на принудителни бракове.

В същото време една четвърт от всички съвременни роби са деца. През 2016 г. в принудителни бракове са встъпили 5,7 млн. деца и младежи на възраст до 18 г. В 44% от случаите принудителните бракове са сключени преди достигането на 15-годишна възраст. Детски труд се използва най-вече в селското стопанство (70%), в сферата на услугите (над 17%) и промишлеността (над 12%).

Проучването също така посочва, че макар и много от хората, живеещи в робство, да са били заплашени с насилие, основна част от тях са експлоатирани чрез дългове и неизплащане на заплати. Според данните 50% от всички принудително работещи са задължени да извършват даден труд заради различни видове дългове.

Също така ефектът на принудителния труд често пъти се отразява и върху цялото семейство. Според 18% от мъжете, ангажирани с принудителен труд, техните работодатели са отправяли директни заплахи към техните семейства или деца, пише „Гардиън“.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Данните от последния доклад представляват увеличение в броя на хората в робство в сравнение с предишна статистика на МОТ, според която съвременни роби са 21 млн. души. Според авторите увеличението се дължи на по-големия брой съобщени случаи, по-добрата методология на изчисление и включването на принудителния брак като форма на робство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес