Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мътният свят на китайската политика: Преврат срещу успял бивш президент

27 октомври 2022, 08:10 часа • 2373 прочитания

По време на последното заседание на партийния конгрес през уикенда в Китай се случи нещо необичайно. Ху Дзинтао, предишният президент на Китай, седеше до президента Си Дзинпин, когато двама мъже се приближиха отзад. Ху се изправи и изглеждаше все по-изненадан, а след това и разтревожен. Неколцина други, седящи на водещата маса, също изглеждаха открито изненадани, а повечето изглеждаха незаинтересовани или имаха безизразни лица от дисциплина.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Извеждането на Ху стана точно зад Си, който изглеждаше така, сякаш не се случва нищо съществено. Струваше ми се, че Си най-накрая го погледна, мисля с презрителен поглед, но вероятно това не е така, тъй като смисълът на тази драма изглежда беше, че уволнението на Ху е рутинно. Въпреки че видеозаписите от напускането на Ху можеха да се гледат по целия свят, те не се появиха в Китай. Сега обаче китайците заявиха, че Ху не се е чувствал добре.

Това не е начинът, по който обикновено се отразяват партийните конгреси в Китай. В миналото те бяха внимателно подготвена картина на абсолютното единство на Китайската комунистическа партия. Всеки публичен елемент беше контролиран, без да се допуска спонтанност, камо ли подобна драма.

ОЩЕ: Мистериозна саморазправа с вътрешната опозиция на китайската комунистическа партия (ВИДЕО)

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Възможно е на Ху да му се е наложило да отиде до тоалетната и да е имал нужда от помощ, а може и да е било друго прозаично събитие. Но се съмнявам, че това би наложило национално затъмнение. Винаги е трудно да се тълкуват действия, в които участват отделни лица. Моето виждане за света е, че индивидите се определят от света, а не обратното. Затова нека се опитам да разбера как Китай създаде телевизионната драма, която всички видяхме.

Икономическата криза от последните две години трябваше да създаде политически разногласия. След Мао Китай се характеризираше с последователен и мащабен растеж. В Китай съществуваше очакване, споделяно от голяма част от света, че китайското икономическо чудо ще продължи дълго време и ще превърне Китай във велика сила.

Вторият проблем беше Южнокитайско море и неспособността на китайската армия да се измъкне от ефективната блокада на Америка. В Китай и на други места много се говореше за нарастващата мощ на китайската армия и особено на военноморския ѝ флот, но не бяха предприети действия, които да демонстрират тази мощ. Съюзът с Русия се оказа още една сериозна грешка в преценката.

Си дойде на власт в разгара на китайския растеж. Той също така дойде на власт в момент, който изглеждаше като зората на китайската военна мощ. С всичко това той се опитваше да надмине своя предшественик Ху Дзинтао. Ху беше изградил икономиката и армията и беше превърнал Китай в икономически фактор. Си щеше да превърне Китай в икономическа, военна и глобална сила. Това не се случи. По време на последния мандат на Си всички тези надежди сякаш се разбиха.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Ху беше символ на това, в което щеше да се превърне Китай. Си е символ на това, в което Китай не се превърна. Ху, като бивш успешен лидер на Китай, витаеше над него и всеки път, когато Ху говореше, Си усещаше трусовете. Не знам какво се е случвало в китайското Политбюро. Възможно е Ху да е критикувал Си като президент, който е успял, когато успехът е бил лесен. Възможно е Си да е отхвърлил казаното, заявявайки, че успехът е станал по-труден за постигане и че Ху на негово място би се справил наистина много зле.

А може би не се е наложило да се разменят думи, защото Си е разбрал, че се съизмерва с Ху. Може би Ху е организирал преврат или си е позволявал да се превърне в символ на преврат и Си е смятал, че трябва да го възпре с много публичен акт, за да знае страната къде е властта. И което е по-важно, може би Си е искал да сплаши евентуалните си врагове от действия, като им покаже какво може да се случи.

Трудно е да се разбере какво точно се е случило, но е лесно да се разбере какво ни доведе до това място. Това е политиката, а провалът, независимо от това колко добро е оправданието, е безпощаден. Си избра да действа там, където успехът би го изкупил. Разбира се, възможно е в момента да се води тайна битка за действията на Си.

Изглежда, че той е действал, без да бъде уведомен висшият персонал. Ако това е така, те може да се страхуват за себе си по-нататък и да предприемат действия срещу Си. Но тогава Си може да е очаквал това. И така, мътният свят на китайската политика ни поднесе преврат срещу бивш президент. Това беше действие на един притеснен човек. Той ще бъде разтревожен до следващото действие.

ОЩЕ: Си Дзинпин спечели трети мандат като лидер на Китай

Автор: Джордж Фридман, "Геополитикал фючърс". Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес