Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мирис на смърт. След първата екзекуция на демонстрант в Иран

13 декември 2022, 07:40 часа • 1794 прочитания

Държавните медии в Иран официално разпространиха информацията, че 23-годишният Мохсен Ш. е бил екзекутиран. Смъртната присъда мъжът получава в края на ноември. Иранските власти го обвиняват за блокиране на пътна артерия и нанасяне на телесна повреда на представител на спешните служби по време на протестите.

Съдебният процес не предоставя независим защитник на обвиняемия и не му дава право да обжалва присъдата. "Режимът се опитва да сплаши хората", пише правозащитник в Туитър. "Това няма как да проработи."

Екзекутираният мъж признава вината си?

Държавната информационна агенция разпространява шестминутно видео, което би трябвало да доказва вината на Мохсен. Целият клип е придружен от драматична музика. Самият обвиняем е и основен свидетел. С видими наранявания по лицето си той прави предполагаемо самопризнание и показва пред камерата ножа, който уж бил използвал. Наблюдатели предполагат, че видеото е записано след изтезания и силен натиск.

Самопризнанията по принуда са системна практика в ислямската република от години, казва Ариф Кескин, политолог от иранско-турски произход. "В миналото затваряха опозиционери, измъчваха ги и после ги заставяха да застанат пред някоя камера. Сега правят същото с протестиращите. Искат да покажат, че са уплашени и безпомощни - хора, които ще се пречупят при достатъчно силен натиск."

Преди броени дни се появи подобно видео и от популярния рапър Тумай Салехи, който беше арестуван в края на октомври. В песните си той многократно е критикувал режима. Във видеото, публикувано от информационната агенция, която се смята за медийна платформа на Революционната гвардия, Салехи се извинява.

Но това не предизвиква подигравки в интернет, точно обратното. Хората се обединяват в подкрепа на музиканта и мнозина отказват да споделят нагласеното видео. Вместо това продължават да споделят музикалните клипове на рапъра. "Режимът постига точно обратното на онова, което иска", казва Кескин. "Хората го възприемат като слабост на режима и опит да се предотврати падането му. Тумай Салехи е издигнат в култ още повече."

Цели градове протестират

Може би Салехи също може да получи смъртна присъда. По целия свят са задействани няколко кампании за солидарност с него. Досега най-малко 11 души са били осъдени на смърт за настоящите протести. Правозащитни организации изчисляват, че над 450 демонстранти са били убити от иранските органи на реда, а арестуваните са над 18 000.

Въпреки това много хора в страната продължават да излизат по улиците. Съвсем скоро търговци и редица индустриални компании стачкуваха три дни. Според правозащитни организации в кюрдските провинции на Иран цели градове протестират. Очевидци съобщават, че над 60% от магазините и ресторантите в Техеран са били затворени. Някои са започнали работа отново - вероятно защото се страхуват, че протестът им може да има последици.

Няколко търговци и един собственик на кафене, които пожелаха да останат анонимни, твърдят пред АРД, че са били сплашвани от полицията и въоръжените милиции. "Директно ни заплашиха, че ще затворят кафенето ни. Аз съм отговорен за служителите си", казва един от тях. Търговец пък коментира: "Имам семейство, което трябва да изхранвам. Затова солидарността си показвам като излизам на улиците и протестирам след работа".

Сериозни обвинения от сестрата на Хаменей

Междувременно писмо от сестрата на аятолах Али Хаменей се появи по първите страници на редица медии. В него Бадри Хосейни Хаменей осъжда режима на своя брат. "Мисля, че е време да обявя публично, че съм противник на делата на брат ми", пише в писмото. "Моите съболезнования за всички майки, които са пострадали от престъпленията, извършени от Ислямската република в настоящата ера на тираничен халифат, предвождан от Али Хаменей."

Бадри Хосейни Хаменей живее в Иран, а писмото е публикувано в профила в Туитър на избягал от страната неин брат. Публичен отговор от Али Хаменей засега няма. В края на ноември племенницата му също се обяви за налагане на международна изолация на Иран. След изявлението си тя е била арестувана.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес