Преди възобновяването на преговорите за възстановяване на ядреното споразумение от 2015 г. между Иран и световните сили, израелският министър на отбраната Бени Ганц каза, че подкрепя "по-широко, по-силно и по-дълготрайно" ядрено споразумение с Техеран.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
„Подкрепям споразумение, което ще бъде по-широко, по-силно и по-дълготрайно – връщане на Иран, демонтиране на сегашните му способности и извършване на ефективни инспекции на неговите обекти и на производството на оръжия“, каза Ганц в неделя на конференция, организирана от всекидневника „Аарец“ и UCLA. относно настоящите стратегически предизвикателства пред Израел.
Непреките ядрени преговори, които трябва да се възобновят на 29 ноември, се осъществяват с посредничеството на Европейския съюз с цел да върнат Вашингтон и Техеран в Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA), който Съединените щати напуснаха при бившия президент Доналд Тръмп.
Но служители както от Съединените щати, така и от Израел изразиха загрижеността си, че не се очаква нищо драматично да се случи по време на предстоящия кръг от преговори, където се очаква Иран да представи позицията си по проектоспоразумението, което беше договорено през юни преди преговорите да замръзнат преди иранския президентски вот.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Оттогава се случиха поредица от ескалиращи инциденти, включително смъртоносни атаки с дронове, насочени към кораби в морето, за които беше обвинен Иран. Израел също беше обвинен в няколко атаки срещу ирански ядрени съоръжения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
„Иран вижда себе си като хегемон, който систематично оборудва „терористичните армии“ и изнася своята радикална идеология, оръжия, средства и човешка сила в Близкия изток“, каза Ганц. „Те са насочени към икономически ресурси, както видяхме при атаката срещу Aramco, нарушават световната търговия, както видяхме при атаката на Mercer Street, вредят на демократичните процеси, както видяхме в изборите в Ирак, и демонтират режимите, както виждаме в Ливан и Сирия.“
Обръщайки се към Авраамовото споразумение, което нормализира връзките между Израел и няколко арабски държави, Ганц каза, че споразуменията са „критични“ за изправяне срещу общи заплахи като Ислямската република.
„Сега е време, в което се надявам повече от всякога, че можем да умножим успеха на тези споразумения. Тези споразумения са от решаващо значение, за да може регионът да процъфтява и за да можем да се изправим срещу общите заплахи“, каза той.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Бившият министър на отбраната Моше Яалон също каза, че се е противопоставял на споразумението с Иран към момента на подписването му, но оттеглянето от него е още по-лошо.
„Гледайки политиката по отношение на Иран през последното десетилетие, основната грешка беше оттеглянето от споразумението“, каза Яалон. „Самото споразумение беше историческа грешка, но оттеглянето от него им даде повод да продължат [с обогатяването]“.
Яалон, който беше министър на отбраната на Израел по време на подписването на споразумението, каза, че „все още е възможно да се спре Иран“ да получи ядрени оръжия и че „това зависи от американската администрация“.
Макар че тогава той „не беше доволен“ от споразумението от 2015 г., „можем да спорим, но не трябва да се борим с американците. Трябва да обсъждаме разногласията с тях, а не да ги атакуваме." Въпреки това той не се съгласи с американската позиция за откъсване от Близкия изток, защото „ако бягаш от терора, терорът ще стигне до теб“.