Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е потвърдила откриването на следи от 84% обогатен уран - близък до оръжейния клас - в завода за обогатяване на гориво Фордоу в Иран. Това съобщи The Wall Street Journal на 28 февруари, цитирайки поверителен доклад, разпространен сред държавите членки на МААЕ.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
В документа се посочва, че режимът в Техеран е експериментирал с производството на уран за оръжия по същото време, когато е променил връзките между каскадите от центрофуги IR-6 във Фордоу.
Неидентифицирано лице, свързано с МААЕ, заявява пред WSJ, че произведеното досега количество 84-процентов обогатен уран вероятно е много малко.
Запасите на Иран от 60-процентов уран са нараснали до 87,5 килограма, което е повече от три пъти над нормата, която МААЕ счита за "значително количество" високообогатен уран (дори и да не е оръжеен), необходимо за производството на един компактен ядрен експлозив.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
На 28 февруари заместник-министърът на отбраната на САЩ Колин Кал изчисли, че Иран може да произведе достатъчно количество делящ се материал за едно традиционно ядрено оръжие за 12 дни, пише в днешния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
МААЕ вече съобщи през февруари, че Техеран разполата с уран, обогатен до 84% - само 6 на сто под нивото, необходимо за създаване на ядрено оръжие. Инспекторите обаче тогава не бяха направили задълбочен анализ дали концентрацията е умишлено достигната. Иран отричаше.
През 2015 г. Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ, Франция и Иран постигнаха ядрена сделка - Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), който предвиждаше отмяна на санкциите в замяна на ограничаване на иранската ядрена програма. През май 2018 г. САЩ под ръководството на Доналд Тръмп се оттеглиха от СВПД и възстановиха санкциите срещу Техеран. В отговор Иран заяви, че постепенно ще прекрати ангажиментите си по споразумението, като се откаже от ограниченията по отношение на ядрените изследвания, центрофугите и нивата на обогатяване на уран.
Във Виена се проведоха преговори за подновяване на СВПД и за отмяна на санкциите на Вашингтон срещу Техеран. През декември 2021 г. страните постигнаха съгласие по два проекта за споразумения, в които европейската страна включи позициите на Иран. Според иранския говорител Багери Киани преговорите са били успешни, но говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс оцени напредъка във Виена като скромен, като призова Техеран да подходи сериозно към въпроса.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
ОЩЕ: Bloomberg: Китай внася руски уран, нови опасения за ядреното въоръжаване