Временният министър-председател на Ливан заяви, че работи, за да гарантира, че страната му няма да влезе във войната между "Хамас" и Израел.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Наджиб Микати каза, че се страхува от ескалация на фона на взаимните обстрели между "Хизбула" и Израел през последните седмици. Граничните сблъсъци засилват опасенията, че подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула" може да започне своя собствена война с Израел.
„Изпълнявам задължението си да предотвратя влизането на Ливан във войната", заяви Микати в интервю пред АФП.
Още: Пожар и ранени след паднал дрон на границата между Израел и Ливан
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Изпадналият в безпаричие Ливан е изправен пред възможността от война по същество без лидери, тъй като политическите разделения оставиха държавата без президент от почти 12 месеца, докато Микати оглавява служебен кабинет от около година и половина.
„Ливан е в окото на бурята“, смята Микати. „Не мога да изключа ескалация, защото има надпревара за постигане на прекратяване на огъня, преди ескалацията да се разпространи в целия регион".
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
"Хизбула" и съюзнически палестински фракции в Ливан си разменят огън с Израел почти всеки ден след нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври.
Подкрепяни или свързани с Иран групи също предприеха атаки срещу Израел от Сирия и са насочени към американски сили, разположени в Сирия и Ирак.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Израелската армия нанесе удари по обекти на "Хизбула" в Ливан