Публичната липса на върховния ирански лидер Али Хаменей създава вакуум във властта в Иран и вероятно в управляващия елит има разногласия кой би бил наследник и какъв точно да е подходът за справяне с протестите в страната, избухнали след трагичната смърт на 22-годишна Махса Амини. Това е основното заключение в дневния доклад на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) за кризата в Иран.
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
Различни ирански информационни източници твърдят, че има разногласия сред иранския елит какъв да е подходът срещу протестите. Според IranWire, има обвинения към различните подразделения за сигурност в Иран, че не правят достатъчно за налагане на ред, а ръководители на Ислямската революционна гвардия не са съгласни с използването на брутална сила срещу протестиращите.
Показателно е, че командирът на Революционната гвардия генерал-майор Хюсеин Салами се обърна към протестиращите студенти с думите, че „няма да допуснем врагът да ви атакува”. С тези думи той защитава тезата, че протестите са подклаждани отвън, а не че са израз на вътрешна нетърпимост към иранския режим. Началникът на иранския генерален щаб генерал-майор Мохамед Багери се срещна със студенти, като публично припомни каква важна роля са имали те за Ислямската революция – липсата на Хаменей на негово място обаче показва проблемите на режима, защото именно аятолахът е човекът, който досега беше лицето на режима при такива срещи и ги предизвикваше.
Дотук иранският президент Ебрахим Раиси почти не играе роля в опитите за комуникация на управляващите с протестиращите. Може би той не иска да се превърне в лицето на режим, който действа с жестокост и репресия срещу протестиращите, за да запази обществена подкрепа в борбата за това кой да бъде следващият върховен лидер на Иран след Хаменей.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Междувременно протестите в страната се организират на по-малко места, но специално на 2 октомври бяха по-свирепи в Техеран. В поне 13 ирански града обаче имаше протести. В технологичния университет „Шариф” се стигна до издигане на барикади. Протестите там със сигурност предизвикват загриженост сред иранския управленски елит, защото учебното заведение е много важно и има силни връзки с иранската армия, специално в развитието на ракетните технологии за военни цели.
Hey world, please look here! The Islamic Republic has surrounded our students in multiple universities and intends to attack them in order to arrest and kill them. Be the voice of Iranian students!#MahsaAmini pic.twitter.com/Hee5lXGoYD
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
— +۱۵۰۰تصویر (@1500tasvir) October 2, 2022
مردم دارن جمع میشن جلو دانشگاه شریف
اون عده ای که داخل محوطه گیر افتادن کم کم دارن میان بیرون یعنی یکم در و باز میکنن یک نفر رد میشه دوباره میبندن
اما کسایی که تو پارکینگ هستن اطلاعاتی ازشون نیست#مهسا_امینی #دانشگاه_شریف #دانشجویان pic.twitter.com/dTtiezPLX4Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
— Homelander (@homelander_ir) October 2, 2022