Преходът към дигитализация нанесе удар върху продажбите на вестници по цял свят, тъй като хората предпочитат да четат новини онлайн, а сега индустрията на печатни медии е изправена пред друго предизвикателство - новият коронавирус.
Още: Мир в Газа за 7 години? Посредниците с нов план за Израел и "Хамас"
Още: Турция глоби няколко известни марки за обувки заради неточност на етикета
Вирусът, известен като COVID-19, се разпространява чрез респираторни капчици, когато болни кашлят или кихат върху повърхности или други хора. Докосването на очите, устата или носа може да доведе до инфекция, ако докоснете замърсени повърхности или предмети.
"Вероятността инфектиран човек да замърси търговски стоки е ниска и рискът от заразяване с вируса от стока, който е преместена, пътувала и е бил изложена на различни условия и температури също е нисък", се посочва в изявление от Световната здравна организация (СЗО).
Изявлението на СЗО води до предположението, че няма голям шанс за разпространение на COVID-19 чрез вестници. Въпреки това много хора в Турция са спрели да купуват изложени вън от будките стоки като вестници, съобщава „Сабах“, цитирани от БГНЕС.
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
"Купувам вестници ежедневно през последните три десетилетия или повече и обичам да чета печатни издания, като купувам поне две всеки ден. Но не съм купил нито един вестник през последната седмица", каза Осман Ченгиз, пенсиониран учител.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Още: Ад в Австралия: Гигантски вълни отнеха човешки животи (ВИДЕО)
66-годишният мъж заяви, че коронавирусът представлява голям риск за по-старото поколение, като добави, че е станал по-предпазлив и не напуска дома си. Още преди да бъде наложен полицейският час за хора на възраст 65 и повече години, Ченгиз е внимавал да не докосва никакви предмети, докато е извън дома си.
"Някой заразен може да се докосне до вестника, затова не купувам", каза той, но добави: "Купих няколко списания, които бяха в найлонови торбички, и започнах да ги чета, след като премахнах опаковката, която също дезинфекцирах“.
Ченгиз казва, че въпреки че е природозащитник и мрази да казва това, найлоновата торбичка около изданието го кара да се чувства по-уверен да го купи. "Може би за кратко време вестниците трябва да следват подобна политика, докато тази епидемия отмине", добавя той.
Още: Китайският посланик в САЩ с рецепта от традиционната медицина за разрешаването на търговската война
Още: Вижте чудото с Благодатния огън в Йерусалим (ВИДЕО)
Според собственика на щанд за вестници, Ченгиз не е единственият скептично настроен да купува вестници поради опасения от заразяване с вируса в Турция, която досега потвърди 75 смъртни случая и 3 629 случая на заразени с болестта.
"Държавните служители многократно казаха на хората да не излизат извън домовете си, затова имаме много по-малко клиенти. Ясно е, че продаваме половината от това, което бяхме свикнали", заяви Вурал Акай, който е в бизнеса около 13 години.
Освен това Акай казва, че повечето му клиенти са над 40 години и по-младото поколение обикновено предпочита да чете онлайн.
"Някои от клиентите ми дори отказват да получават вестници, въпреки факта, че нашето момче за доставка ги доставя до вратите им. Сякаш вярват, че ще умрат в момента, когато докоснат хартията. Безсмислено е", казва той.
Официален служител на вестник "Сабах", един от най-продаваните вестници в Турция, заяви, че хората, работещи в печатницата, вече носят маски и ръкавици, за да сведат до минимум риска, който представлява коронавирусът.
"След появата на този вирус, ние значително увеличихме хигиенните си мерки", каза той и добави, че служителите използват редовно дезинфектанти и минимизират човешкото взаимодействие.
Според проучване, публикувано в „New England Journal of Medicine“, коронавирусът остава жив на повърхности с часове - до три часа във въздуха, четири часа върху медни съдове, 24 часа върху картон и два или три дни върху пластмаса и неръждаема стомана.