Над 670 милиона са вече доказаните случаи на коронавирус в световен мащаб, сочат данните на Worldometers. Според статистиката, от тях повече от 6,72 милиона са починали, а над 641 милиона са оздравели до момента.
Още: Готвят импийчмънт: Филипините искат да се отърват от вицепрезидента си
Още: Бен-Гвир призова Нетаняху моментално да приложи идеята на Тръмп за преселване на палестинците
Трябва да се отбележи, че през последните дни новите случаи в света са между около 350 000 - 400 000 дневно – цифри, далече от предишните тежки вълни на заразата. При първоначалния вариант Омикрон в началото на годината, например, в глобален мащаб се отчитаха около и над 3 милиона случая дневно, като именно тогава беше отчетен и абсолютният рекорд досега – 3,847 милиона за ден на 21 януари 2022 година. Въпреки това, от началото на декември трябва да се отбележи, че заразените растат, като това се дължи основно на новия подвариант ХВВ.1.5 на Омикрон. Учени вече съобщиха, че това е най-заразната разновидност на COVID-19 от началото на пандемията досега.
ОЩЕ: Седмицата на коронавируса: Спад на процента положителни тестове, но изглежда измамно
При смъртните случаи също има огромен спад, като през последните седмици средно се отчитат между 1500 и 2000 дневно – отново далече от предишните вълни, като за сравнение на 21 януари 2021 година, в разгара на вълната, причинена от варианта Алфа, бяха отчетени рекордните 16 877 жертви. Близо до тези данни бяха и следващите пикове, причинени от вариантите Делта и Омикрон. Че има сериозен спад в броя на починалите признаха и от СЗО. По данни на организацията жертвите са намалели с 90 на сто спрямо февруари тази година, когато вариантът Омикрон беше апогея си. И въпреки че е по-малко смъртоносен, той все пак доведе до много смъртни случаи, тъй като и заразените бяха многократно повече от предишните вълни.
Още: Франция, Германия, Великобритания и Испания към Тръмп: Газа е на палестинците
Още: Китай с жалби до САЩ заради заплахите на Тръмп за Панамския канал
Лидер по най-много открити заразени остава САЩ, като там те вече надхвърлиха 103,3 милиона. На второ място в мрачната статистика е Индия – там над 44,6 милиона души са се заразили до момента. Трета е Франция с над 39,4 милиона доказани случая. Челната десетка допълват Германия, Бразилия, Южна Корея, Япония, Италия, Великобритания и Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Саудитска Арабия се опълчи на Тръмп, настоява за палестинска държава (ВИДЕО)
Още: "Смешни и абсурдни": Остри реакции след изказването на Тръмп САЩ да поемат управлението в Газа
Що се отнася за данните за починалите, Съединените щати също са първи – до момента там има 1 123 563 жертви на коронавируса, което е повече от една шеста от всички фатални случаи. Втора е Бразилия с над 695 000 починали, а трета Индия с над 530 000 жертви досега. Следват Русия, Мексико, Перу, Великобритания, Италия, Индонезия и Франция.
Най-висок брой заразени за денонощие според Worldometers са отчетени отново в Япония - 185 472. Втори са САЩ със 157 350, като тези данни са за предходното денонощие заради часовата разлика. На трето място е Южна Корея, където са отчетени 43 953 заразени.
Още: САЩ, Русия, Турция - всички гледат към Дамаск
Трябва обаче да се отбележи, че тези данни са непълни, тъй като Китай още през декември обяви, че спира да предоставя актуални данни за заразените. Неяснотата около ситуацията накара директорът на СЗО да обяви, че данните не отразяват пълната картина в страната. Въпреки това е ясно, че страната е категорично начело в класациите, а данните са страховити, като вероятно надминават цифрата от милион дневно. Така например днес стана ясно, че в 25-милионен Шанхай към момента е заразено около 70 на сто от населението, което означава около 18 милиона активни инфекции. Стотици милиони са заразените по неофициални данни, като само в Ханан има близо 90 милиона заразени. Според специалисти, необузданото разпространение на варианта ХВВ.1.5, известен като Кракен, е поставил китайската здравна система пред колапс. Заради ужасяващия пик на заразата, Европейският съюз препоръча налагането на общи мерки срещу пътуващите от страната.
Така за поредна седмица се затвърждава тенденцията пандемията да се измества към Азия, като Япония, Южна Корея, Китай, Тайван, Индонезия и Хонконг са страните, които често са в челото на мрачната статистика. Това личи и от седмичната статистика, където първите две държави също са в челото. В Европа пък Франция продължава битката с нов пик на заразата, след като вече седмици е ежедневно с най-много нови случаи. Ръст се наблюдава и в САЩ, където вече набира сила новият подвариант на Омикрон XBB.1.5.
ОЩЕ: Нов вариант на Ковид е най-съвършеният за заразяване досега според СЗО
При дневните смъртни случаи САЩ е начело, като там са отчетени 1523 починали, като данните са отново за 11 януари. Япония е втора с 489 жертви, като това е нов печален рекорд от началото на пандемията в страната. Предишният ден с най-висок брой починали беше 7 януари, когато бяха отчетени 463 фатални случая. Южна Корея е на трето място със 76 починали за ден. При този показател отново важи уговорката, че тези данни вероятно бледнеят на случващото се в Китай, но официален Пекин не предоставя данни за случващото се там.
На Балканите най-много заразени за денонощие има в Сърбия - 1021, Хърватия пък е начело по брой починали в последния отчет - 13 смъртни случая. Тук трябва да се направи уточнение, че и тази статистика не е пълна, тъй като Турция, Гърция и Северна Македония вече не представят актуални ежедневни данни.
Що се отнася до броя починали на милион население, Перу остава начело с 6485 жертви. България е втора в глобален план по този показател с 5572 жертви на милион население. Следват Унгария, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, Грузия, Хърватия, Чехия, Словакия, Литва и Румъния – все страни от бившия социалистически лагер.
ОЩЕ: Лек ръст в броя на заразените с COVID у нас за денонощие