Китайските учени са стигнали до заключението, че ядреният полигон на Северна Корея частично се е сринал, което може да го направи неизползваем. Става въпрос за полигонът Пунге-Ри, използван за шест ядрени опита от 2006 година насам, уточнява БГНЕС.
Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран
Последните изследвания от Университета за наука и технологии на Китай (USTC) ще бъдат публикувани в Geophysical Research Letters, списание на Американския геофизичен съюз, през идните дни. Според тях, след последното голямо земетресение в Северна Корея, през септември миналата година, се появи серия от вторични трусове, за които сеизмолози смятат, че са разрушени част от вътрешността на планината. Резултатите сочат, че осем и половина минути след ракетния тест през септември е имало "почти вертикален срив към центъра за ядрени тестове".
В събота, 21 април, севернокорейският лидер Ким Чен Ун обяви, че спира ядрените опити и тестовете на ракети. Изненадващата декларация беше направена преди историческите разговори на КНДР с Южна Корея и САЩ.
Полигонът Пунге-Ри е разположен в планински терен в североизточмните райони на Северна Корея и там тестовете се извършват в система от тунели, прокопани под планината Мантап.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
В резюме от една страница на китайския доклад на страницата в интернет на USTC се прави заключението: "След случването на срутването трябва да се смята, че подземната инфраструктура под планината Мантап не се използва за бъдещи атомни опити". Но тези думи не се появяват в окончателния документ. Вместо това в него се казва, че "срутването на тестовата площадка изисква продължителен мониторинг на изтичането на радиоактивни материали".