Ръководителят на китайското подразделение на мултинационалния фармацевтичен гигант AstraZeneca е обект на разследване в страната.
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Още: На 1 февруари: Израел ще освободи 183 палестински затворници
Леон Уанг, президент на AstraZeneca China, "сътрудничи на текущото разследване на китайските власти", се казва в изявление на компанията.
"Нашите операции в Китай продължават под ръководството на настоящия генерален мениджър на AstraZeneca China", се казва още в съобщението: "Ако бъде поискано, AstraZeneca ще окаже пълно съдействие на разследването".
Още: AstraZeneca признала, че ваксината ѝ срещу COVID може да предизвика тромбоза?
Още: Феноменално: Откриха бебе в коремчето на неродено дете
Още: Временният президент на Сирия обещава да преследва престъпниците, проляли сирийска кръв (ВИДЕО)
През септември фирмата потвърди, че няколко служители са обект на разследване в Китай. Те са разпитвани за потенциално незаконно събиране на данни и внос на лекарства. Проверките обхващат петима настоящи и бивши служители на компанията - всички с китайско гражданство. Разследването е провеждано от властите в южния град Шънджън.
Едно от разследванията е свързано със събирането от фирмата на данни за пациенти, за което властите подозират, че може да е нарушило китайските закони за защита на личните данни. Друго е свързано с вноса на лекарство за рак на черния дроб, което не е било одобрено в континентален Китай, пише Bloomberg.
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Още: "Хамас" обяви имената на следващите заложници, които ще бъдат освободени
Общата картина за чуждия бизнес в Китай
Фирмата, чието седалище е в Обединеното кралство, има 90 000 служители в световен мащаб. Китай е ключов пазар за AstraZeneca, разработчик на ваксина срещу Ковид, широко прилагана в целия свят по време на пандемията от коронавирус.
Още: Учени създадоха ваксина срещу рак по технологията на AstraZeneca
Още: Израел е предупредил Ливан, че Иран вкарва нелегално кеш за "Хизбула"
Още: Русия отново създава напрежение: Япония вдигна изтребители след засичане на руски бомбардировачи
През последните години световните фирми се сблъскват с все по-трудна бизнес среда в Китай, твърдят индустриални групи, като се позовават на липсата на прозрачност на законите за данните и продължителните задържания на служители в страната, посочва БГНЕС.