Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайският вирус е най-опасен за мъжете, за възрастните и болните

19 февруари 2020, 07:30 часа • 4793 прочитания

Китайският коронавирус, получил официалното название “Ковид-19”, е най-опасен за хронично болните хора, възрастните и медицинския персонал. Той е най-смъртоносен за хората над 80-годишна възраст, като при мъжете рискът от фатален изход е по-висок, отколкото при жените, съобщава BBC. Данните са от най-мащабното досега проучване на заразата, извършено от специалисти от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията. Изследването е обхванало подробна информация за 44 672 потвърдени случая в Китай.

Анализът на данните показва, че над 80% от случаите на вируса "Ковид-19" (COVID-19) са били леки, 13,8% са класифицирани като тежки, а 4,7% като критични.

Общата смъртност от вируса е 2,3%, като най-висока (2,9%) тя е в провинция Хубей, откъдето тръгна заразата в края на миналата година, а в останалата част на страната е 0,4%.

Най-високите нива на смъртност са при хора на 80 и повече години – 14,8%. До 39-годишна възраст смъртността е ниска – 0,2%, а при децата до 9 години не е имало смъртни случаи.

Изследването показва още, че мъжете (с 2,8%), са по-изложени на риск от смърт, отколкото жените (1,7%).

Проучването е установило и кои заболявания представляват по-голям риск от зараза с "Ковид-19". На първо място това са сърдечно-съдовите болести, следвани от диабет, хронични респираторни проблеми и хипертония.

Анализът освен това допуска, че регистрираната тенденция на спад на заболеваемостта вероятно е следствие от предприетите от властите мерки.

По последни данни на Китай, публикувани вчера, заразените с коронавируса са 72 466, починалите – 1868, а над 12 000 души са излекувани.

От заразените с “Ковид-19” 3019 са здравни работници, като седмина от тях са починали. Последната жертва на вируса сред медиците е Лю Чжимин – главен лекар на болница "Учан" в град Ухан – епицентър на заразата.

Положението в България

Пред в. "24 часа", главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев заяви, че всекидневно се поставят под карантина между 8 и 12 души. Средно толкова е броят на пристигащите у нас от страни от Азия, а тази мярка се прилага при всички, завръщащи се от там.

Карантината е 14 дни, като тя се налага на всички - и хора без никакви симптоми, и хора със симптоми, например по-висока температура. Тези, които нямат симптоми при влизане в България, са под карантина вкъщи. Тези, които имат някакви, отиват директно във ВМА за проследяване.

По време на домашната карантина хората трябва ежедневно да мерят температурата си и да следят за поява на зачервено гърло, кашлица, затруднено дишане. Дават им се и препоръки да стоят и спят в отделни помещения, да проветряват редовно, да се хранят по различно време от останалите, да избягват контакт лице в лице, редовно да почистват дръжки и общи повърхности, да използват отделни кърпи, да мият често ръцете си. Ако през периода на карантина въпреки това се появи симптом, засегнатият трябва да се обади на личния си лекар или на специално посочен му човек в РЗИ, ако няма няма личен лекар, за да бъде прегледан и при нужда да влезе в болница.

Какво е развитието на болестта - научете в този материал!

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес