Китайският президент Си Дзинпин призова за прекратяване на огъня в Газа, докато беше на посещение в столицата на Бразилия, съобщи държавната информационна агенция Синхуа, цитирана от АФП.
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
Още: Си Дзинпин с послание преди БРИКС: Посети острова на последната битка между Китай и Тайван
Си изрази загриженост относно разпространението на конфликта в Газа и „призова за прекратяване на огъня и за скорошно прекратяване на войната“, докато се срещаше с бразилския си колега Луис Инасио Лула да Силва, предаде БГНЕС.
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Още: Ад в Австралия: Гигантски вълни отнеха човешки животи (ВИДЕО)
Призивът на китайския президент за прекратяване на бойните действия в Газа, където Израел продължава офанзивата си срещу Хамас, повтаря призива на него и други лидери от Г-20, отправен по време на срещата на върха, която се проведе на 18 и 19 ноември в Рио. В съвместното изявление от срещата на върха се призовава за „всеобхватно“ прекратяване на огъня както в Газа, така и в Ливан, където Израел също води офанзива.
Още: Си Дзинпин иска Китай да бъде приятел и партньор на САЩ
Още: Китайският посланик в САЩ с рецепта от традиционната медицина за разрешаването на търговската война
Още: Вижте чудото с Благодатния огън в Йерусалим (ВИДЕО)
Съветът за сигурност на ООН проведе гласуване по резолюция, призоваваща за „незабавно, безусловно и постоянно прекратяване на огъня“ в Газа, но тя беше отхвърлена с вето от съюзника на Израел - Съединените щати, които заявиха, че тя не е свързана с освобождаването на заложниците.| БГНЕС